Co je nového v lékařských prohlídkách zaměstnanců?

Mzdy a personalistika je oblast, v níž letos probíhají změny i v letní, tzv. okurkové sezóně. Ministerstvo zdravotnictví totiž vydalo vyhlášku, kterou mění některá pravidla pro zdravotní prohlídky zaměstnanců. Co je nového?


Všechny informace můžete načerpat v kurzech mezd a personalistiky, které pořádá v Praze a Liberci školicí středisko Kurzy Sprint.

Stručně ke změnám:

Zaměstnance nezapomeňte na prohlídku poslat zavčas, protože lékař má až 10 dní na to, aby poslal svůj posudek. Za tímto prodlením můžou stát například laboratorní testy, které vyžadují nějaký čas, takže se tato lhůta zdá jako přiměřená.

Zaměstnance nyní můžete v případě opakované, pravidelné prohlídky poslat k lékaři na kontrolu až 90 dní před koncem požadované lhůty. Lhůta pro další kontrolu se tím však nezkrátí. To vám otevírá široký časový rámec, kdy můžete sladit jak váš čas, tak čas zaměstnance.

Pozor ovšem na změny v oblasti mimořádných lékařských prohlídek. Nově musíte zaměstnance poslat k doktorovi ke kontrole vždy, když na nemocenské stráví více než 8 týdnů. A v případě absence delší než 6 měsíců, a to z jakéhokoli důvodu, bude muset před nástupem do pracovního procesu zaměstnanec opět absolvovat mimořádnou lékařskou prohlídku.