Evropské značení pneumatik

O energetickém štítku na spotřebičích (např. u lednice, pračky, myčky na nádobí) by měl vědět každý spotřebitel. Evropská unie přichází s další novinkou a to s obdobnými štítky pro pneumatiky. Od listopadu 2012 tak bude v platnosti nové Evropské značení pneumatik.

Jedná se o to, aby se spotřebitelé dozvěděli informace o kvalitě nakupovaných pneumatik. Nový štítek posouvá hodnocení o krok vpřed před energetickými štítky pro domácí spotřebiče. Nejen že poskytuje údaje o energetické účinnosti a ekologickém dopadu pneumatiky, ale poskytuje také údaje o její bezpečnosti prostřednictvím ukazatelů brzdění na mokru.

Od listopadu 2012 je nový štítek povinný ve všech členských státech EU. (nařízení Evropské komise č. 1222/2009). Všechny pneumatiky pro osobní, nákladní a lehké nákladní vozy musejí mít nálepku nebo být prodávány s označením jistých parametrů. Závodní pneumatiky, profesionální terénní a motocyklové pneumatiky nejsou dotčeny novým evropským nařízením o značení pneumatik.

Štítek informuje o třech vlastnostech pneumatiky: Hlučnost měřená v decibelech – Pneumatika produkuje hluk při kontaktu s vozovkou. Hlučnost je v procesu vývoje pneumatiky důležitým parametrem ,  záběr na mokru – Pneumatiky s vynikající přilnavostí znamenají kratší brzdné vzdálenosti na mokré vozovce, lepší ovládání na mokré vozovce, stabilnější zatáčení a ostré zatáčení na mokru, spotřebu paliva – menší valivý odpor znamená méně energie potřebné k udržení pohybu a tedy méně spotřebovaného paliva