Františkovy Lázně v minulosti

Historie Františkových Lázní se začala psát v roce 1793, když dne 27. dubna byla na území dnešních Františkových Lázní založena Ves císaře Františka.

Od roku 1807 Františkovy Lázně nesou své jméno a od roku 1865 jsou městem. Za zakladatele Františkových Lázní je považován císař František I.

Léčivé účinky slatiny a minerální vody na lidské zdraví znali již lidé ve středověku. Nejstarší písemné zmínky o využívání františkolázeňských pramenů jsou dochovány již z počátku 16. století. První odborné studie o léčivých účincích minerálních pramenů vyvěrajících na území dnešních Františkových Lázní publikoval v 18. století Dr. Bernhard Adler – lékař z blízkého Chebu.

Při svém založení využívaly lázně pouze jeden tzv. Františkův pramen a k dispozici lázeňským hostům byla dřevěná kolonáda a několik lázeňských domů. Františkovy Lázně získávaly rychle na věhlasu a proto není divu, že se rychle rozrůstaly. Původní vesnice s jednou ulicí (dnešní Národní třídou) v podobě lázeňského korza byla rozšířena o další tři souběžné ulice a dostala podobu města. Toto město bylo obklopeno anglickými parky a výstavba dalších ulic a růst města mohly pokračovat až za pásem této zeleně. Díky tomu si až do současnosti Františkovy Lázně zachovaly ráz jednoho z nejkrásnějších a klidných lázeňských míst v Evropě, kde je historické lázeňské centrum obklopeno souvislým pásem zeleně.

Po napojení Františkových Lázní na železniční síť získávají lázně světového významu. Největšího rozmachu a slávy Františkovy Lázně dosáhly před 1. světovou válkou. Roční návštěvnost lázeňských pacientů se pohybovala okolo 20.000 hostů. Ještě ve 20. a 30. letech minulého století patřilo ve vyšší společnosti k dobrému zvyku alespoň jednou za rok lázně navštívit.

Jedinečné přírodní zdroje chrání i v současnosti přísná ochranná pásma. V okolí Františkových Lázní jsou navíc chráněné přírodní rezervace, a tak i ovzduší zde je velice čisté. Díky příjemnému prostředí, čistému ovzduší a krásné okolní krajině jsou Františkovy Lázně vyhledávány nejen lidmi se zdravotními problémy, ale stále častěji i návštěvníky, kteří chtějí relaxovat, odpočinout si a pobývat v hezkém lázeňském prostředí. Širokou nabídku relaxačních pobytů a wellness doplněných lázeňskými procedurami hosté najdou v místních pohodlných hotelech. Ubytovat se mohou v historických lázeňských budovách nebo nových moderních objektech. Jedním z moderních komplexů se zajímavým architektonickým řešením je Lázeňský hotel Pyramida.

http://www.hotel-pyramida.cz/frantiskovy-lazne

http://www.hotel-pyramida.cz/pr-clanky

http://www.hotel-pyramida.cz/frantiskovy-lazne-v-minulosti