Jak na energeticky efektivní světla do kuchyně

Kuchyně je nejvíce využívaným místem v domácnosti. Chcete vědět jak ho správně a ještě k tomu efektivně a ekonomicky osvětlit? Důležitý je výběr svítidla samotného a plán osvětlení. Správné osvětlení zvyšuje funkčnost, bezpečnost a dnes již také velmi působivě podtrnuje design. Často je ovšem kladen důraz spíše na dekorativní aspekty osvětlení než na výkonnost a funkčnost.

Připravte si plán osvětlení

Připravujete-li novou kuchyň úplně od začátku, bude se vám hodit plán osvětlení. Takový plán by měl obsahovat umístění světel, typ svítidel a ovládací prvky. Světla by přitom měla mít zároveň dekorativní i funkční charakter. Samozřejmě, že některá světla budou spíše dekorativní a jiná zase více funkční, ale obě dvě věci by se měli prolínat. Funkčnost by přitom měla být na prvním místě, protože i kdyby bylo osvětlení sebekrásnější, tak pokud nebude splňovat svůj účel, tak si s ním dobře neposvítíte.

Myslete na to, že pro různá místa se hodí různé osvětlení. Zvlášť když jde o světla do kuchyně. Pro pracovní plochy (příprava, mytí, vaření) je třeba mít dobré jasné světlo, které nezkresluje. Hlavní světlo musí mít dostatečný rozsah. Pokud je součástí kuchyně i jídelní kout nebo snídaňový pult, měl by mít také své osvětlení. Zde je vhodné volit teplejší světlo, ideálně s nastavitelným stmíváním pro dokreslení momentální atmosféry.

Využívejte energeticky úsporná světla

Kompaktní úsporné zářivky

Namísto tradičních žárovek, jejichž doba už stejně pomalu končí, sáhněte po zářivkách, které jsou daleko úspornější. Přibližně se jedná až o 80 % nižší spotřebu energie. Navíc úsporné žárovky lze namontovat na stejná místa jako klasické žárovky, takže je můžete jednoduše vyměnit všude, kde je třeba. Jejich pořizovací cena je sice o něco vyšší, ale narozdíl od žárovek mají menší spotřebu a to až pětinásobnou a vydrží až 15x déle. Na druhou stranu trvá déle než dosáhnou plného světelného výkonu. Proto je není doporučováno umísťovat do krátkodobě používaných prostorů (např.: záchod), kde zhasnete dříve než světlo začne opravdu svítit.

LED osvětlení

LED osvětlení – tzv. LED diody jsou ideální právě pro dekorativní účely. Můžete tak zvýraznit design kuchyně nebo je využít pro menší osvětlení například skříněk a zásuvek. Společně se senzorem, který zaznamená otevření skříňky, docílíte toho, že se světlo rozsvítí v momentě, kdy skříňku otevřete. LED osvětlení je využíváno stále častěji. Nehřeje tolik, má výrazně nižší spotřebu energie, vydrží dlouhá léta a dá se sehnat i v mnoha barevných variantách. Jejich cena je opět vyšší, ale vynahradí vám to jejich opravdu dlouhá životnost a nízké provozní náklady.

Halogenové osvětlení

Halogeny mají také vyšší životnost než žárovky a jsou úspornější. Jinak jsou si ovšem s žárovkami vcelku rovny. Halogeny je vhodné využívat tam, kde se svítí méně často a krátkou dobu. Náběh mají podobný jako žárovky a i když nejsou tak úsporné jako zářivky, tak právě do těchto míst jsou ideální.