Jak vybírat zahradní traktor

Pokud máte zahradu nebo větší plochu kolem domu a zvažujete nákup zahradního traktoru, který by Vám ulehčil práci, měli byste při rozhodování vzít v úvahu několik důležitých faktorů, abyste pak byli schopni zakoupený stroj plně využít.

Především je důležité zvážit, jak velký a členitý je pozemek, na kterém budete pracovat. Každý pozemek má totiž odlišný charakter a nezvolíte-li vhodný přístroj, může se stát, že nebudete schopni plánované práce vůbec provést nebo jen s velkými obtížemi a zdlouhavě. Zejména členitost terénu a případné překážky, jako jsou například stromy a keře, hrají při výběru vhodného stroje důležitou roli.

Velikost plochy

Rozhodujícím hlediskem při výběru techniky je velikost plochy, kterou budeme obdělávat a také jaké typ prací budeme provádět. Pro plochy větší než 1500 m2 je vhodné zakoupit zahradní traktor, se kterým se pracuje snadněji, rychleji a pohodlněji než se sekačkou na trávu. Pro koupi zahradního traktoru hovoří i zdravotní hledisko, se sekačkou na trávu je nutno při sečení chodit, což může být pro fyzicky nepříliš zdatné jedince velmi namáhavé. Navíc trpí chůzí po nerovné zahradě klouby kotníků a vlivem vibrací i zápěstí a klouby loktů.

Povaha a členitost terénu

Nezanedbatelným faktorem při výběru zahradního traktoru je také povaha a členitost terénu. Pokud je nutno provádět práce na velkém pozemku nebo v kopcovitém či svažitém terénu, je vhodné pořídit si zahradní traktor s výkonným dvouválcovým motorem, který má vyšší točivý moment. Tyto stroje mají navíc i delší životnost a vyznačují se také nižší spotřebou paliva a lepším mazáním v náklonu. Do členitého terénu s velkým množstvím překážek jako jsou stromy, keře nebo záhony se zase hodí zahradní traktory s dobrými manévrovacími schopnostmi, malým poloměrem otáčení a vhodnou převodovkou.

Mulčování

Zahradní traktory lze také doplnit o mulčovací systém. Mulčování chrání trávník před silným vysycháním díky vlhkosti obsažené v rozdrcené trávě, současně také mulčování navrací trávníku živiny a tráva je hospodárně zužitkována. Při sečení se není nutno zdržovat vysypáváním trávy ze sběrného koše a rovněž odpadá starost, jak naložit s posekanou trávou. Pro dosažení perfektního a upraveného vzhledu trávníku je možno využít sběr do koše, který umožní kompostovat trávu odděleně. Pokud chcete způsoby sečení kombinovat, je vhodné pořídit si zahradní traktor, který to umožňuje.

Převodovka zahradních traktorů

U zahradních traktorů je možno volit mezi převodovkou transmatic a hydrostat. Převodovka trasmatic je součástí brzdového pedálu a je nenáročná na údržbu. Převodovka hydrostat poskytuje komfortnější způsob řazení a funguje podobně jako automatická převodovka v automobilu. U velkých ploch je dobré spojit tuto převodovku tempomatem, který udrží nastavenou rychlost bez nutnosti šlapat na pedál.

Koupě traktoru představuje velkou finanční investici, takže se vhodnější neriskovat a pořídit si tradiční značku, která je na trhu zavedená již dlouhou dobu. Největšími světovými výrobci zahradních traktorů jsou společnosti Husqvarna, Stiga, Honda a MTD.