Jak vybrat ideální jídelní stůl a židle pro vaši rodinu?

Kolem stolu se soustřeďuje život celé rodiny, proto je důležité vybrat pro vaši rodinu ten nejvhodnější. Jak na to nám pomůže rozluštit tento článek.

Nejoblíbenějším materiálem je dřevo, buď masivní, nebo dýhované. To dodá stolu robustní vzhled a zajistí příjemné posezení. Další velmi oblíbená možnost je kombinace dřeva a skla, dřeva a kovu či kovu a skla. Nevýhodou je to, že kov působí chladně a na skle je zase vidět každá nečistota.

Velikost jídelního stolu závisí na počtu rodinných příslušníků, ale nesmíme opomenout na místa pro hosty. Například pro čtyřčlennou rodinu je vhodný stůl alespoň s šesti místy k sezení. Takovýto stůj není jen módní, ale je hlavně praktický. Je na něho možno umístit různá dochucovadla či mísu s polévkou, takže hostitel nemusí neustále odbíhat a může v klidu jíst, ale jistě jej oceníte v případě návštěvy.

Tvar jídelního stolu volíme především podle dispozice místnosti.

1. Kulatý stůl – tento stůl nestaví nikoho do čela a všichni strávníci na sebe dobře vidí. Má vyšší nároky na prostor, proto se skvěle hodí do velké místnosti. Ideálním rozměrem je pro 4 osoby průměr 1 metr a pro každého dalšího stolujícího je potřeba počítat s 25 cm navíc.

2. Čtvercový stůl – ideální do malých bytů pro jednu až 2 osoby, kde je doporučován rozměr 80 x 80 cm. Výhodou je možnost umístit stůl ke zdi či do rohu a ušetřit tak místo.

3. Oválný stůl – tento stůl je obecně vhodný ke slavnostním příležitostem.

4. Nejrozšířenějším tvarem je potom stůl obdélníkový, který se hodí do každé místnosti. Zde pro šest osob je optimální délka 175 cm. Dokonalé řešení nabízí stůl rozkládací, který nám umožní přidat počet strávníků či zdůraznit výjimečné okamžiky stolování.

Ke stolu neodmyslitelně patří židle, proto nesmíme zapomenout pořídit pohodlné židle, jelikož na nich strávíme spoustu času. Židle je vhodné koupit přímo ke stolu, tzv. jídelní sestavy, protože je nutné vyzkoušet, jak se na nich u konkrétního stolu sedí. Deska jídelního stolu by měla být 25 – 35 cm nad sedákem, aby nás nikde netlačila, ale zároveň 75 cm nad zemí. Při výběru sledujeme nejen kvalitu, ale i náročnost na údržbu. Dřevo či plast se snadno stírají, u čalounění je lepší zvolit materiál odolný vůči znečištění a potahové látky na židle by měly být snadno snímatelné a pratelné. Nezapomínejte, že stůl sám o sobě není funkční, teprve ve spojení se židlemi se stává užitečným!

Potřebujete-li nový jídelní stůl, nezapomeňte při svých toulkách Internetem zabrousit i do našeho obchodu Nábytek Aldo, kde si v kategorii jídelních stolů můžete vybrat vhodný právě pro vaši rodinu a pokud si s výběrem nebudete vědět rady, naši vyškolení pracovníci Vám s výběrem rádi pomohou.