Jak změnit vzhled kuchyně

Výměna nábytkových dvířek v kuchyni je rychlá a také nejlevnější cesta, jak změnit vzhled celé kuchyně. Rozhodnutí o tom, jestli stačí v kuchyni vyměnit nábytková dvířka nebo je vhodnější vyměnit celou kuchyňskou linku, závisí na tom, jak stará kuchyně je a v jakém stavu se nachází.

Pokud je kuchyňské jádro v solidním zachovalém stavu, pak je výměna nábytkových dvířek tím nejjednodušším způsobem, jak změnit estetický vzhled kuchyně. Je-li kuchyně zastaralá a chtěli byste v kuchyni využívat nejnovější technologické vymoženosti, pak je nejlepším řešením provést celkovou rekonstrukci kuchyně.

Důležité je důkladně kuchyňskou linku prohlédnout a zjistit, jestli je na stávající nábytek vůbec možné nová nábytková dvířka umístit. Pokud jde o volbu materiálů, není nutné do staré kuchyně umísťovat drahé materiály, jako jsou masivy nebo dýhy, ale volba umělých dekorů potažených fólií plně uspokojí i náročné estetické požadavky. I kvalita a zpracování těchto umělých materiálů se v poslední době zlepšily a často není možné je rozeznat od přírodních materiálů.

Montáž nábytkových dvířek

Montáž nových nábytkových dvířek je jednoduchá. Nejdříve se odmontují stará nábytková dvířka a čela zásuvek. Elektrický šroubovák přijde velmi vhod, i v malé kuchyni je pantů a dalšího kování obvykle dost a jejich demontáž je zdlouhavá. Výměna pantů není obvykle zcela nutná, modernější panty však mají oproti starým různé výhody, např. tlumení při dovírání, což je velmi praktické. Některé modely jsou opatřeny vestavěnou brzdou a ve specializovaných obchodech lze zakoupit další různá provedení pantů, takže se vyplatí věnovat výběrů pantů pozornost.

Každé křídlo dvířek a skříň je nutné dobře proměřit a najít místo pro přesné umístění pantů. Díry pro panty jsou obvykle u nových dvířek již předvrtány. Po namontování pantů je pak možné nábytková dvířka nasadit do kuchyňské linky. Tento poslední krok je jednoduchý a nezabere mnoho času, takže celková montáž by neměla trvat déle než pár hodin. Moderní panty umožňují i jemné seřízení tak, aby dvířka kuchyňské linky pěkně zařezávala.

Výběr nábytkových dvířek

Nábytková dvířka s povrchovou úpravou fólie jsou velmi praktická a v praxi se dobře osvědčila. Jsou snadno omyvatelná, nejsou na nich vidět otisky prstů, dobře odolávají i vyšším teplotám a běžnému mechanickému poškození. Na trhu je možnost vybírat z velkého množství nábytkových dvířek a zvolit takový typ, který bude odpovídat stylu kuchyně i Vašemu vkusu. Totéž platí i pro pracovní desky do kuchyně. Při výběru dvířek je možné volit z nepřeberného množství povrchových dekorů fólií, např. dřevo, lesk, patina a mnoha variant frézování, které dokáže dát povrchu nábytkových dvířek atraktivní vzhled.