Jakou venkovní dlažbu vyberete vy?

Rádi byste si vylepšili zahradu? Přemýšlíte o vytvoření venkovní dlažby? Tak to si přečtěte tento článek, kde vám poradíme, jak na to. Ať už chcete chodníček u domu nebo stání pro auto, zde se vše dozvíte. Pokládka venkovní dlažby se pak stane jednoduchou záležitostí.

Jakou dlažbu preferujete?

Nevíte, jakou dlažbu si vybrat? K dispozici máte keramickou, kamennou nebo betonovou dlažbu. Pakliže se rozhodnete pro keramickou dlažbu, vybírejte ale tu, která má nasákavost nižší než 3 %. Tutu dlažbu je nutné lepit po celém povrchu bez mezer kvůli nepropustnosti vody. Velmi oblíbené jsou však kamenné dlažby. Zvolte si např. žulu, mramor, pískovec nebo opuku. Kamenné dlažby však stojí více peněz. Spolehněte se i na betonovou dlažbu. Lidé často využívají i zámkové či skladebné dlažby, které mají různé tvary, které do sebe zapadají. Máte za úkol zpevnit chodník či stání pro auto? Tak to vám doporučujeme betonové zatravňovací tvárnice, díky kterým nepříjdete o zeleň.

Tvorba dlažby krok po kroku

Nejdříve musíte brát v potaz spád dlažby. Musí být takový, aby to vypadalo přirozeně a aby v zimě na dlažbě nikdo neuklouzl. Jaký spád tedy zvolit? Takový, aby v něm nestála voda a nevytvářely se louže. Spádovat by se mělo vždy od domu. Pakliže to nejde jinak, je potřeba k dlažbě vytvořit odtokový kanálek. Bude vaše dlažba ležet na kopci? Tak to otázku spádu řešit nemusíte. Vyberte si však venkovní dlažbu s drsným povrch, který nebude klouzat.

Dlažba leží vždy na štěrku

Podkladová vrstva dlažby má dvě vrstvy a to vrchní, která je tvořena jemným štěrkem, a spodní vrstva, která je silná 10 cm a je z hutného hrubého štěrku. Pakliže chcete dlažbu pojízdnou, měla by být spodní vrstva silnější. I na betonový podklad pod dlažbu dejte jemný štěrk, protože ten bude perfektně propouštět vodu. Betonové podklady proto moc nedoporučujeme.

Spárujeme

Pak už je na řadě samotná pokládka. Vždy tvořte stejnoměrné spáry o šířce 2-5 mm. Spáry vysypte suchým křemičitým pískem, potom je třeba pár týdnů čekat, než se dlažba usadí. Následně dlažbu zameťte. Asi tak za půl roku se musí spárovací materiál doplnit. Nechte si teda dovézt více písku hned najednou. Pakliže máte dlažbu v interiéru, spáry vybírejte jiné. V nabídce vás potěší velké množství spárovací hmoty.