Kanadské borůvky

Borůvky jsou výborným ovocem a cenným antioxidantem. Pokud nemáme možnost si je nasbírat v lese, můžeme si je buď koupit v supermarketu, nebo sami vypěstovat na zahrádce. Nejčastěji se u nás pěstují tzv. kanadské borůvky, které jsou velké, šťavnaté a dobře se jím u nás daří.

Kanadská borůvka patří do čeledi vřesovcovitých. Pochází ze Severní Ameriky, ale zdomácněla i v Evropě, kde se jí také velice dobře daří. U nás se nejčastěji pěstuje brusnice chocholičnatá, což je trvalka, která dorůstá až do výšky 2, 5 metru. Kvete v dubnu až květnu a plodů se dočkáme v období mezi červnem a zářím. Plody jsou velké modré až fialové a jsou o dost větší než lesní borůvky. Bylo vyšlechtěno už několik různých odrůd kanadské borůvky, mezi nejznámější patří bluecrop, blueray, bluetta, darrow, herbert, Jersey, patriot, sunrise a weymouth. Všechny odrůdy však potřebují kyselou půdu, dostatek slunce a pravidelnou zálivku. Kanadské borůvky se dají vysazovat do čisté rašeliny, ale ne do zahradnického substrátu, který má neutrální půdní reakce. K rašelině lze ještě přidat nevápněný kompost, listovku, křemičitý písek, drcenou kompostovanou kůru nebo smrkovou či borovou hrabanku. Vždycky ale jen v malém množství. Čím více budou mít borůvky vody, tím více snesou slunce. Nikdy je nesmíme nechat na přímém slunci bez zálivky. Ovšem nenechávejte je na stinném místě, protože pak budete mít malou úrodu.

Kanadské borůvky jsou plné tříslovin, vitaminů, minerálů, antioxidantů, bioflavonoidů a dalších látek. Jedná se hlavně o vitamin C, vitaminy skupiny B, provitamin A, draslík, fosfor, hořčík, zinek, železo, mangan a měď. Dále v nich najdeme spoustu organických kyselin a antokyany, které mohou za borůvkovou modrofialovou barvu. Borůvky celkově zlepšují imunitu organismu, působí proti stresu a také zlepšují noční vidění. Musíme je ale jíst pravidelně, aby tyto účinky měly. Borůvky také působí dezinfekčně a to zejména na žaludek, střeva a močový měchýř. Navíc prodlužují život, oddalují stařeckou demenci, odvodňují a působí preventivně proti rakovině. Jsou skvělé při průjmech a přispívají k regeneraci sliznic. Snižují krevní tlak, cholesterol i hladinu cukru v krvi. Lidem s nadváhou mohou pomoci zhubnout.