Koupit či nekoupit nůž Gerber?

Chystáte se v letních měsících potápět, nocovat pod širým nebem nebo rovnou vyšlápnout si Mt. Everest? Nebo jen potřebujete koupit šikovný a zároveň kvalitní dárek pro chotě, tatínka či dědu? Pak zrovna pro vás jsou vhodné nože Gerber.

Značka Gerber vytváří vše, co vám může zpříjemnit nepříjemné. Vše, co vám může zachránit život. Vše, bez čeho by to v přírodě nešlo. Výrobky Gerber jsou vyrobené s přihlédnutím na specifické požadavky konkrétních činností.

Značka Gerber byla založena v letech 1939 a nalézá se v Portlandu (Oregon, USA). Výrobky této americké značky neustále slouží myslivcům, hasičům, ale také i armádním zaměstnancům. Veškeré výrobky značky Gerber zaručují doživotní fungování a jsou navržené a poskládané v Portlandu. A tu se taktéž většina produkuje. Značka Gerber se s postupem času propracovala na místo jedné z nejznámějších a nejlepších značek ve své kategorii.

V sortimentu této značky objevíme hlavně nemálo nožů, ať už loveckých, armádních, skládacích, s hladkou nebo kombinovanou čepelí, ale taktéž zde objevíme nářadí, doplňkové zboží a svítící baterky.
Nože Gerber se vyrábějí z prakticky nezničitelné nerezové, některé i karbonově upravené, ocele. Je možné vybírat z nožů s vroubkovanou, hladkou nebo kombinovanou čepelí. Vroubkovanou čepel pozitivně ohodnotí hlavně ti, kteří vyžadují přeříznutí provazu nebo lana, takže například horolezci. Hladká čepel se hodí ku příkladu na kuchání a krájení. Kombinovaná čepel je tak nejvýhodnější, poněvadž spojuje kladné stránky obou variant ostří. Nože Gerber jsou dobře ergonometricky tvarované, aby nezapříčinily tvorbu puchýřů a otlačenin. Rukojeť také pokrývá texturovaná guma, aby se nůž nesmýkal při páčení. Nože taktéž mnohdy ukrývají na zadní části zabudovanou hlavici z nerezové oceli jako např. u nože Gerber Bear Grylls Ultimate Knife, která se může hodit při zatloukání. U ne všech variant oceníme na bezpečnostním lanku též píšťalku. Noži Gerber lze hravě nasekat dříví, rozdělat oheň (pokud je součástí balení feritová tyčka nebo škrtadlo) a také překvapivě vykopat menší díru do promrzlé země.

Nedílnou součástí u každého nože je nylonové pouzdro, které je často vybaveno diamantovým brouskem a škrtadlem. Toto pouzdro je velmi lehké a odolné, což naznačuje také využití v armádě. Nevznikají na něm ani plísně a obsahuje pokyny pro případ leteckých záchranných prací a instrukce pro přežití. Při koupi nožů Gerber je přidána též kapesní příručku s pokyny, jak reagovat ve složitých chvílích.

Pokud zvažujete pořízení vychytaného nože z dílny Gerber, pečlivě zvažte, k čemu ho budete využívat, zda vám stačí kousek z lacinější, nikoliv však méně kvalitní, kategorie nebo využijete nůž navrhnutý profesionály jako například kapesní nůž Gerber Hinder Rescue. Tento model byl vylepšen hasiči, a proto obsahuje i takové vymoženosti jako je zvětšený kolík pro rychlé otevření i v rukavicích, párací háček, tvrzený hrot pro rozbíjení bezpečnostních skel nebo otvor pro jednoduché otevírání kyslíkových lahví. Mezi profesionální nože také patří modely Gerber LMF II Infantry a Gerber LMF II Survival. Výroba těchto modelů se řídila potřebami vojáků v těch nejdrsnějších podmínkách. Například jimi přeříznete zvířecí kůži, bezpečnostní pásy, díky chytrým drážkám lze nůž přivázat na klacek a vyrobit si tak kopí a dokonce s nimi rozbijete i tvrdé plexisklo ve vrtulníku.

V roce 2011 se stal nejprodávanějším nožem na světě nůž Gerber Bear Grylls Ultimate Knife, zaštítěný reklamou Beara Gryllse, který se proslavil jako nezastavitelný dobrodruh a expert na přežití i v těch nejdrsnějších podmínkách na televizním kanálu Discovery. Do této série patří také nůž s pevnou čepelí Ultimate Pro Geber Bear Grylls. S tímto nožem zvládnete prakticky vše, od řezání větví, přes rozdělání ohně, až po filetování pstruha.

Stále přemýšlíte, který kousek z dílny Gerber si vybrat? Jisté je jedno: Žádný z nich vás zaručeně nezklame!