Montáž na pohon LPG ano či ne?

Návštěvnost tohoto článku znamená, že si majitel vozidla ještě zcela není jist, zda podstoupit přestavbu či nikoliv. V hlavě mu probíhají myšlenky, plodící otázky, na které se pokusíme odpovědět v tomto příspěvku.

A hned v úvodu si sestavme seznam výhod a nevýhod LPG přestavby.

Výhody:

  • výrazně nižší spotřeba
  • ohleduplnost k životnímu prostředí
  • vyšší životnost motorového oleje
  • delší životnost

Nevýhody

  • počáteční investice
  • zmenšení zavazadlového prostoru
  • nutné pravidelné kontroly

Výhody

Výrazně nižší spotřeba

Samozřejmě nejde o to, že projedete míň, ale o fakt, který hovoří o ceně benzínu versus ceny plynu, jež je poloviční. Tudíž při stejném provozu zaplatíte méně. A za rok to dá již pořádný ranec peněz. Přestavba na LPG je výhodná pro všechny, kteří se denně dopravují vozem, či jezdí na delší trasy. Naopak se přestavba nevyplatí tomu, který vůz užívá pouze výjimečně, vyjede s ním jednou za měsíc na nákup. Ale takovému majiteli se vozidlo nevyplatí vlastnit vůbec.

Ohleduplnost k životnímu prostředí

Pohon na LPG je ohleduplný i k životnímu prostředí. Opakovaná měření jasně prokázala, že spaliny jsou bez olova a karcinogenních látek. Takže na své si přijdou i ochránci životního prostředí.

Vyšší životnost motorového oleje Průzkumy hovoří kladně i pro motorový olej, který získává delší životnost, takže opět nějaká ta ušetřená koruna.

Delší životnost

A delší životnost se přikládá i k samotnému pohonu vozu. S motorem je nakládáno šetrněji, majitelé vozidel po přestavbě na LPG také zaznamenaly snížení hluku motoru.

Nevýhody

Počáteční investice

Pokud lidé zvažují přestavbu na LPG, obvykle je k neučiněné akci vede fakt, hovořící o počáteční investici. Zájemce o pohon na LPG musí počítat s tím, že minimálně 20 000 Kč bude platit. Je to však skutečná nevýhoda? Průměrný uživatel má do roka vloženou investici zpět (ušetřil na tankování), a další období jen šetří. Navíc jsme schopni mu nabídnout financování formou úvěru.

Zmenšení zavazadlového prostoruZmenšení zavazadlového prostoru bylo spíše v počátcích. Aktuálně jsou na trhu dva základní typy nádrží a většinou se nádrž na plyn umisťuje tak, aby zavazadlový prostor neomezovala. Nicméně záleží na druhu vozidla, více vám řeknou mechanici, provádějící montáže.

Nutné pravidelné kontroly Pravidelné kontroly zaručí, že váš vůz bude v pořádku. Stejně tak, jako byste měli pravidelně chodit k lékaři, je nutno po určité době nechat auto prohlédnout. Ale děje se tak i u vozů bez LPG nádrže, takže by to neměl být až takový problém.

Obavy z exploze plynové nádrže

Spousta lidí má obavy o vlastní bezpečnost. Mají strach, že nádrž může explodovat, což jistě není na místě – nádrž na LPG je vyrobena z oceli (benzinová je plastová) a navíc je opatřena víceúčelovým ventilem, který hlídá přetlak a omezuje plnění nádrže. Mimo to je vybavena tepelnou i tlakovou pojistkou.