Na co si dát pozor při koupi exotické dovolené!

Nejvýhodnější cena! Let tvářící se jako přímý Praha – exotická destinace! Opravdu tomu tak je? To je otázka, kterou byste si měli položit. Není všechno zlato, co se třpytí.

Exotické dovolené se během zimní sezóny jen sypou ze všech stran. Je však na Vás vybírat pečlivě a opatrně. Uvažujte, zda je možné, aby relativně malé letadlo (např. 160 osob) z Prahy mohlo letět na Maledivy bez mezipřistání. Vždyť nádrž není tak velká. Není tomu tedy jinak? Nemá takováto cestovní kancelář naplánované mezipřistání v jiné destinaci, kde bude vykládat a přibírat další klienty. Neletí náhodou letadlo z přes Arabský poloostrov, Srí Lanku a pak teprve na Maledivy. Když spočítáte dobu strávenou mezipřistáními, nevyplatilo by se rezervovat klasickou linkovou letenku například s Emirates? Ano cena bude v celkové ceně zájezdu dělat třeba 3-5 tisíc korun, ale co kvalita. Doba letu může být ve finále stejná nebo o něco delší, nicméně kvalita je nesrovnatelná. Ne že by naše letecké společnosti nebyli kvalitní, ale letadla jsou spíše vhodná na lety po Evropě či do Severní Afriky. Pro takto dlouhé lety je pohodlnější dopřát si prostor pro nohy, využívat služeb společností, pro které dálkové lety jsou denním chlebem. V optimálním případě dostanete čísla letů, časy odletu i přistání, včetně času na přestup. Ano i zde může docházet ke zpožděním a změnám.

Dalším úskalím může být kvalita nabízených hotelů či resortů. Ne všechny resorty se 4 hvězdami jsou kvalitní, ne všechny hotely s 5-ti hvězdami v katalogu jsou opravdu na takové úrovni. Co pak ony 3 hvězdy – je tomu opravdu tak? Není vedle resortu stavba či další rušivý element. Je to opravdu ideální místo pro dovolenou. Nebude vás hotel převážet na jinou pláž? I to se děje. Krásná pláž na fotce může být pravdivá, jen se na daném místě nemůžete koupat. Jak je to možné? Třeba na Zanzibaru jsou pláže, které jsou nádherné, ale jen po kotníky či kolena. Není tedy lepší, zaplatit o nějakou korunu více a moci si zaplavat. Vždyť do bazénu můžete i doma.

Proč specializovaná cestovní kanceláře tento fantastický hotel nenabízí, vždyť stojí málo a na fotkách vypadá krásně. Naše oblíbená cestovka na letní dovolenou sem posílá tolik lidí? Nebude to tím, že kvalita hotelu není ideální. Pro masový turismus se to stále vyplatí, poslat tam kvantum lidí – ono to nějak dopadne. A těch několik reklamací vyřídíme.

Co zájezdy z Německa. Ty také nejsou pro každého. Proč? Cena je fajn, kvalita ubytování a servisu na místě také. Letadla zpravidla létají napřímo. Kde hledat problém? Problém může nastat, pokud se Vám něco stane. Třeba přehlédnete platnost svého pasu, nebo se zraníte. Delegát či reprezentant nebo i kancelář v Německu bude vše řešit v němčině. Pro některé země jsou vstupní formality odlišné pro jednotlivé státy EU. Ambasády jsou také na jiných adresách. Pokud je v destinaci český delegát, bude přesně vědět jak a kde co nejlépe zařídit. I zahraniční parter, bude kontaktovat CK v ČR a ta bude Váš problém řešit. Jste si jisti, že velká CK v Německu se bude chtít Vaším problémem zaobírat?

Pokud hledáte kvalitu a ne nejlevnější zájezd a riziko – jsou tyto rady právě pro Vás. Osobní zkušenosti a rady na cestu to jsou atributy, které byste měli hodnotit. Obraťte se na kvalitního partnera, který se specializuje na exotiku. Ono se často vyplatí svěřit se do rukou  odborníka na Mauricius, který danou oblast zná. Někdy vyšší investice například 5.000,-Kč na dvojici (v celkové ceně zanedbatelná částka) přinese požitek z dovolené s nesrovnatelně vyšší hodnotou.