O víkendu bude mlhavo a chladno

Inverzní ráz počasí se dnes “představil”. Ráno se místy objevily mlhy neb nízká oblačnost, které přetrvávají (zejména nízká oblačnost) až do odpoledních hodin a pod touto vrstvou oblačnosti se teploty pohybují nízko, i pod 5°C. Dnes přibude frontální oblačnosti, čekáme částečný vliv tlakové níže na naše území,ta přechodně inverzi rozruší. Nicméně se zítra během dne obnoví vliv tlakové výše a nás čeká od víkendu převážně zataženo a mlhavo jen v horských polohách až slunečno.

Klasický listopad se nezapře

Další dny budou splňovat ohledně počasí znaky druhé poloviny listopadu. Zatažené a mlhavé počasí způsobující šero po většinu dne a studené počasí ve znamení teplot maximálně do 7°C, je při vyjasnění se teplota dostane výše. To jsou ovšem průměrné teploty pro současné období. V tlakové výše nečekáme kromě zanedbatelného mrholení a dnes ještě slabého deště či sněžení žádné srážky, takže další dny budou srážkově více podnormální. Pokud se chystáte o víkendu někam ven, bude to chtít teplé oblečení. Nicméně díky oblačnosti či mlze nečekáme v noci nijak výrazné poklesy teplot, většinou by měly teploty zůstávat lehce nad bodem mrazu.

Sněžení a počátek zimy zatím nečekejte

Změna v rázu počasí je v nedohlednu, důležitý bude vývoj synoptické situace v dalších dnech. Nejprve musí ustoupit tlaková výše ze střední Evropy, která by měla tedy putovat pozvolna k východu. Poté bude důležité jak se synoptická situace vyvine. Kolem poloviny dalšího týdne slibují prognózy vliv naopak tlakové níže a předpokládané odsunutí této tlakové výše, tj.změnu v počasí na vlhké a oblačné frontální oblačností. Žádné ochlazení by se konat zatím nemělo. Dlouhodobější prognózy slibují výrazné ochlazování na konec dalšího týdne, nicméně tam už pak výrazně klesá úspěšnost výhledových předpovědí, takže si na přesnější prognózu musíme ještě několik dní počkat