Obklady a dlažby – jaké si v dnešní době vybrat?

Trh s obklady a dlažby je dnes obrovský. Tatam jsou doby, kdy se v každé rodině vyjímaly bílé hládké kachličky. K dispozici vám jsou obklady křiklavě žluté barvy, černé lesklé obkladačky nebo obklady v imitaci dřeva. Tak jaký styl obkladů si vyberete vy? Mějte však na paměti, že dlažbu a obklady nebudete vyměňovat každý rok, proto by měl být jejich výběr obezřetný. Zde naleznete pár rad, které vám s výběrem pomohou.

Vyberte si ten správný materiál dlažeb a obkladů

Obklady a dlažby dnes pořídíte v mnoha materiálech, jmenujme např. beton, cihla, kámen či sádra. Je logické, že každý z materiálů má jiné vlastnosti, a proto se nehodí na jakékoliv místo. Prvním vymezením by mělo být, zdali chcete obklady nebo dlažby do interiéru nebo exteriéru. Do venkovního prostředí rozhodně nedávejte sádru, protože ta se nesnese s vodou. Uvnitř domu si zvolte materiál dle libosti, ale ne každý materiál se hodí na cokoliv. Sádra není vhodná pro obložení krbu, zde volte spíše kamenné obklady. Hodit se budou i betonové nebo cihlové obklady. Záleží jen na vašem vkusu.

Doporučujeme vám zejména obkladový kámen. Tento materiál využijete jak v exteriéru, tak i interiéru. Je velmi odolný a vypadá luxusně. Obkladový kámen dnes pořídíte v mnoha různých barvách. Jakou si zvolíte vy?

Obkladový kámen má mnoho využití. Lidé ho používají i jako fasádu domů, protože je tento materiál odolný proti klimatickým změnám, má dlouhou životnost (až staletí), odolá mrazu a vodě, je barevně stálý a bezpečný, protože je ohnivzdorný a požár nešíří dál. Obkladový kámen bude vypadat dobře i koupelnách. Celkově pak zvýší hodnotu domu a oceníte i tepelné a izolační vlastnosti. Nemustíte se bát ani čištění, bude vám stačit jen vysokotlaký čistič WAP (nutná je ale impregnace před čištěním).

Jaké přírodní kameny si můžete objednat?

Vyberte si z pískovcových obkladů, kvarcitových obkladů nebo břidlicových obkladů.

Než se položí dlažba

Myslíte si, že jste zruční a zvládnete položit dlažbu sami? Tak to se neobejdete bez flexi brusky s diamantovým řezacím kotoučem, štětce či válečku, špachtle, kbelíku, zakrývací fólie a rozprašovače. Na takovou práci si nevěříte a chcete spíše využít profesionálů, kteří vám zajistí kvalitní dlažbu? Takoví pracovníci zvládnou obložit 200 m ve čtyřech lidech asi za měsíc. Ti správní odborníci vědí, že každý materiál potřebuje něco jiného. Tak co, ušetříte čas a svěříte se do rukou specialistů?

Nezapomínejte na penetraci

Rozhodli jste se pro položení obkladů a dlažeb svépomocí? Penetrační nátěry jsou důležitým odrazovým můstkem. Díky nim se napouštějí a zpevňují obklady, zvyšuje se i jejich přilnavost na další povrchové úpravy. Pokud si nevíte s penetračními nátěry rady, obraťte se na profesionály.

K penetraci budete potřebovat i štětec nebo váleček. Před samotným nátěrem musíte očistit povrch od prachu a mastnoty. Případné praskliny vytmelit pomocí epoxidového tmelu. Následně se už dají penetrační nátěry. Vždy však nenechte nátěr zaschnout, než budete dávat další vrstvu, jedině tak smísení vrstev bude snadné. Tak ať vám jde práce od ruky!