Odpovědi na nejčastější otázky ohledně zdraví vašich zubů – 1. část

Dali jsme dohromady nejčastěji pokládané otázky ohledně zdravé zubní hygieny. Jak správně pečovat o zuby, aby byl váš úsměv zářivý, zdravý a krásný.

Manuální vs. elektrický zubní kartáček. Který je lepší?

Není až tak důležité jestli je zubní kartáček elektrický nebo manuální. Mnohem více záleží na způsobu, jakým je používán a na tvrdosti štětin. Ať už zvolíte jednu nebo druhou možnost, ujistěte se, že štětiny jsou měkké, aby nedocházelo k nadměrnému obrušování zubů. Dodržování správné techniky čištění znovu platí pro oba druhy zubních kartáčků a doba čištění také zůstává stejná. Pravdou je, že u manuálního čištění se často doba čištění zkracuje, protože není kontrolována, kdežto elektrický kartáček nás na konec zpravidla upozorní.

Co způsobuje ustupující dásně a co se s tím dá dělat?

Existuje několik možných příčin ustupujících dásní. Jednou z nich je právě horlivé čištění zubů tvrdým kartáčkem. Další příčinou může být onemocnění dásní. K infekci zpravidla dochází v případě, že se bakterie ukryté v rubním plaku nebezpečně rozmnoží. Zubní plak je proto nutné pravidelně odstraňovat čištěním zubů. Často se tento problém vyskytuje v mezizubních prostorech, kam zubní kartáček nedosáhne. V takovém případě je nutné používat i mezizubní kartáček či zubní niť. Jedním z prvotních příznaků infekce je krvácení dásní.

Jak často navštěvovat zubního lékaře?

Odpověď samozřejmě závisí na stavu vašich zubů, ale i když pro někoho může být návštěva zubního lékaře noční můrou, měla by proběhnout minimálně jednou za rok. Ideálně pak každých šest měsíců. V případě bolesti, krvácení dásní a jiných alarmujících faktorů, je návštěva zubaře vhodná ihned.

Jakou zubní pastu používat?

Pasta s fluoridem. Fluorid se významně podílí na prevenci vzniku zubního kazu. Pasta s fluoridem je vhodná pro normální zuby a určitě pro ty, kteří jsou citliví na vznik zubního kazu. Ovšem pozor, pro malé děti se pasta s fluoridem nedoporučuje. Mělo by se totiž předcházet jejímu polykání.

Pasty pro citlivé zuby. Citlivé zuby se vyznačují citelnou až bolestivou reakcí na studené či teplé. Pasty pro citlivé zuby mohou pomoci bolest zmírnit. Obsahují minerály, které blokují drobné kanálky v zubech, které vedou k nervům. Obvykle je nutné pastu používat pravidelně několik týdnů.

Bělící zubní pasty. Tyto zubní pasty pomáhají projasnit zuby tím, že je zbavují různých nečistot a pigmentů způsobených například pitím kávy, čaje nebo vína. Většinou obsahují drobné krystalky nebo chemické látky uvolňující nečistoty.

Je nutné pravidelné používání ústní vody?

Při řádném dodržování ústní hygieny není ústní voda nutná. Pokud jste ovšem náchylní k vyšší tvorbě zubních kazů, zubního plaku nebo k infekcím, je zubní voda vhodná volba.