Pokládka bambusových podlah

Poptáváte novou podlahu? Tak to vám doporučujeme bambusové podlahy, které se těší velké oblibě v poslední době. Není se čemu divit, bambusové podlahy jsou ekologické, 2x tvrdší než dub a buk a dostanou vás i svou pružností. Oceníte u nich dlouhou životnost i zajímavé dekory. Tak co, půjdete do nich i vy? Navíc vám poradíme, jak takové podlahy položit.

Co byste měli vědět o bambusových podlahách?

Bambusové podlahy už objevil a zamiloval celý svět. Díky své dlouhodobé trvanlivosti jsou vhodné i do kanceláří a tělocvičen, jedná se o průžný materiál příjemného teplého vzhledu. Překvapí vás i jeho trvdost, která je větší jak dub či buk. Jak asi víte, bambus je ekologický a je to snadno obnovitelný zdroj, protože rychle roste. Říkáte si, co je ten babmus za dřevo? Omyl, jedná se o dřevnaté trávy.

Jakou bambusovou podlahu si vyberete?

O vlastnostech bambusové podlahy už víte, teď je na řadě zvolit si ten správný design podlahy. K dispozici vám je velká spousta desénu bambusových podlah. Zaujmou vás mozaiky připomínající staré řeznické špalky, velká spousta barevných odstínů od přírodní barvy až po tmavé odstíny? Hospodyňky zaručeně ocení i jejich nenáročnou údržbu, kterou lze přirovnat k dřevu či laminu. To znamená, že podlaha se dá luxovat, zametat a vytírat dobře vyždímaným hadrem.

Pokládka podlahy krok po kroku

O přednostech bambusových podlah jsme si už řekli. Teď se dozvíte, jak položit podlahu tohoto typu. Nejedná se o složitou práci, avšak zkušení odborníci si s ní lépe poradí. Aby podlaha vypadala opravdu skvostně, je potřeba mít řemeslné dovednosti, zkušenosti a v neposlední řadě i cit pro rozložení barevných odstínů po podlaze. Jednoduše lze však pokládku podlah rozdělit do dvou kroků.

Nejdříve je příprava povrchu

Než na podlahu budete pokládat novou vrstvu, je třeba se zbavit té staré, musí se zbrousit kraje pomocí vibrační brusky a nesmí se zapomínat ani na obroušení plochy kotoučovou bruskou.

Následná pokládka podlahy

Pakliže je povrch podlahy suchý, rovný, čistý a stabilní, nic nebrání k tomu, aby se podlaha položila. V místnosti by měla být teplota od 18 do 25 stupňů a vlhkost vzduchu od 40 do 65 %. Nejdříve se nanese lepidlo zubovou stěrkou a položí se první řada prken. Aby podlaha vypadala dobře, je vhodné kombinovat prkna z více balení. Když je podlaha na svém místě, využijí se vymezovací klíny, které se dají mezi stěnu a prkna. Vytvoří se tak dilatační spára o velikosti asi 1 – 1,5 cm. Aby se vám v řadách netvořily mezery, využívají se stahovací řemeny, které prkna skvěle uchytí. Tak co, necháte pokládku podlahy profesionálům?

Zamilovali jste si přírodní materiály, ale bambusová podlaha vás nenadchla? Vsaďte proto na dřevěné plovoucí podlahy!