Postřikovače průmyslové

Postřikovače průmyslové

Průmyslové postřikovače můžeme rozdělit na samojízdné nesené, návěsné a tažené. Jejich výhodou je převážně množství pokryté plochy. Na jednu nádrž která může být dokonce až 6 200 litrů, ale závisí na požadavcích samotných uživatelů. Díky těmto objemným nádržím dokažou postřik aplikovat na velké množství obhospodařované plochy. V každé kategorii je mnoho druhů těchto postřikovačů a proto se dále zmíním z každé katogorie jen o jednom vybraném postřikovači.

Postřikovače návěsné a tažené

Tyto postřikovače splňují všechny požadavky a podmínky dnešní zemědělské velkovýroby a nezastavitelně se přizpůsobují novým nárokům uživatelů. Poměr ceny a kvality je velkým aspektem proč si pořídit zrovna tento typ postřikovače a taktéž i servis a dostupnost náhradních dílů. Dále bude uveden z této kategorie postřikovač – MAGNUM.

Postřikovače – Magnum – Tento postřikovač je vybaven polyethylenovou nádrží o volitelném obsahu mezi třemi variantami objemu a to 4200, 5200 a dokonce až 6200 litrů s vypouštěcím ventilem. Ramena dosahujou rozpětí až 30 metrů. Pro uživatele hledající menší rozpětí je zde možnost mezi velikostmi 21, 24 a 27 metrů. Pomocí ocelových ramen, která jsou zavěšena kyvně na paralelogramu můžeme měnit i výškový rozsah od 0,6 až po 2,2 metrů. Díky těmto dlouhým ramenům a objemné nádrži je možné ošetřit velké množství plochy na pouhé jedno naplnění. Tento typ postřikovače vede postřik rozvody s nerezovými trubkami k tryskám které jsou opatřeny membránou která zabraňuje samovolnému odtékání kapaliny a spousty dalšího vybavení. Dle konkrétních potřeb lze opatřit stroj i o širokou paletou doplňkového vybavení. Využití tohoto postřikovače je využitelné převážně pro společnosti ale i soukromniky s velkou obhospodařovanou plochou.

Postřikovače nesené

Oproti předchozímu typu je tento vhodný pro menší farmy a malé zemědělské podniky. Jednoduchá manipulace a servis je předností tohoto postřikovače a malá cena. Tyto stroje jsou schváleny jak státní zemědělskou zkušebnou, lesnickou a potravinářskou technikou, státní rostlinolékařskou správou a Ministerstvem dopravy a spojů ČR.

Postřikovače nesené – V základu tohoto postřikovače nalezneme opět tři možnosti nádrží, ale už o menším obsahu a to 600, 800 nebo 1000 litrů. S obsahem druhé nádrže sloužící pro čistou vodu o objemu 1000 litrů s malou nádržku pro hygienické účely, která má zásobník 15 litrový. Ramena dosahují délky až 16 metrů, ale je možnost zvolit i menší a to 10, 12 a nebo 15 metrů. Ovládání těchto ramen je prováděno mechanicky i hydraulicky. Dále zde nalezneme regulaci dávkování, která je prováděna ručně. Výška je nastavitelná od 0,5 až po 1,5 metrů. V neposlední řadě sací a tlakový filtr a spousta dalšího. V doplňkové výbavě nalezneme například ekomixér sloužící k snadnému míchání v hlavní nádrži.Výhodným pomocníkem je zajisté i zavírání koncových ramen obsahující nízkoúletovými tryskami nebo možnosti jiných trysek upevněny triplety. Jak to bývá v dnešní době už automatikou tak i zde je je vhodné investovat i do doplňkového vybavení týkající se elektronických pomocníků, jako jsou například GPS, elektrické ovládání daného příslušenství z kabiny traktoru a počítač.

Postřikovače samojízdné

Samojízdný postřikovač – MAC 3500 XL, 4000 XL, 5000 XL –
Jedná se o jeden z typů samochodných postřikovačů pyšnící se světlou výškou 1,2 metrů a možností zvýšení až na 1,5 metrů. Rozchod kole od 2 až do 3,25 metrů s různými koly. Pro objem nádrže 3500 litrů MAC 3500 XL jsou to kola 270/95 R 44 (11,2R44) – (1625 x 269) a pro MAC 4000 XL a 5000 XL rozměry 300/95 R 46 (12,4R46) – (1725 x 309). Postřikovač je vybaven výkonostním šesti válcovým motorem o výkonu 175 kW (230 HP) vybaven hydrostatickou převodovků se čtyřmi rychlostmi, kde u typu MAC 3500 dosahuje rychlosti 38km/hod a u MAC 4000 i 5000 je rychlost 40 km/hod. K pohodlnější a komfortnější jízdě nám napomáhá hydropneumatické odpružení přední nápravy se samočinným elektronickým odpružením zadní nápravy, ale taky i hydraulický protiprokluzový “SRS” systém. Řidič tohoto postřikovače určitě ocení zpevněnou kabinu, klimatizaci, hydraulicky sklápěné schůdky, odpružené sedadlo a stereo systém s CD přehrávačem. Jak lze už vyčíst z názvů postřikovače tak názvy jsou rozděleny dle objemu nádrží. A tedy jsou polyethylenové nádrže o objemu 3500, 4000 nebo 5000 litrů. Dále zde nalezneme i další nádržku pro oplach a druhou 30 litrovou přimíchavací nádrž obsahující filtr. Sklopná ramena dosahují do délek od 18 metrů až po 36 metrů s pěti sekcemi do 21 metrů a sedum sekcí od 24 metrů výš. U tohoto postřikovače máme držáky triplet obsahující umělohmotné trysky. Ramena jsou ovládána elektrohydraulicky pomocí joysticku a taky oceníme i signalizaci proti poškození membrány a úniku oleje a spousta dalšího. v doplňkové výbavě bych zmínil navýšení sekcí nebo podporu vzduchu pro ramena s možností nastavení otáček turbín. Užitečným pomocníkem by byli zajisté i silnější čerpadla s rychlospojkou. Dále souprava pro přednastavení plnění nádrže a elektromagnetický průtokoměr. Nastavení rozchodu kol z kabiny o 2/3 pozice nebo ocenitelným pomocníkem řidiče může být i barevná kamerka pro přesnost postřiku. U ramen lze vyzvednout práci s jedním ramenem. Elektronickou oblast bude zajisté užitečné doplnit o souprava sloužící k elektronickému vyrovnávání ramen se dvěma senzory, satelitní řídící systém BARGAM, možnost automatického vypínaní sekcí na BASIC a nebo COMFORT TERMINALU s GPS a spousta dalšího doplňkového vybavení.