Přes Chiptuning mají již tisíce aut větší výkon

Společně s zostřující se situací v Iránu a vyššími cenami Eura stoupá do výšin i cena PHM. Nedávno tomu, co jsme dokonce byli dosti blízko 40 korunám za litr pohonných hmot, v některých regionech bylo čtyřiceti korun dosaženo. A to stále nedorazila období špičky, nejvyšší poptávky po naftě. Máme zde pro vás všechny krátký článek o populárním trendu – čiptuningu a přestavbách na Ethanol E85, jenž vám pomohou mimo jiné redukovat spotřebu paliva, ale i ušetříte až desetikorunu na litru paliva. Téma odstavečku je pohonná hmota z biomasy Ethanol a úprava řídící jednotky motoru tak, aby lépe využívala jeho točivý moment.

Chiptuning, počáteční náhled na fenomén

Čas, kdy automobily nebyly spravovány počítači je již dalekou minulostí. Každý tovární motor má nyní řídící set kterému je dodán “ipmlicitní chiptuning” již při výrobě v dílnách. Co ale málo lidí ví, je že přednastavený proces (neboli defaultní chiptuning) je spíše cílen na omezení otáček motoru, aby byly zachovány emisní limity a kroutivého momentu v zemích kde se automobily kupují. Ergo, nahráním “vymazlenějšího operačního systému” do mozku motoru nějakého Opelu či Škodovky, chiptuningem jeho zdvihu je možné u většiny aut během minutky vyzvednout jeho výkon třeba i o cca třicet procent. A velmi podobně to platí i u úpravy spotřeby. Některým vozidlům pak, pro dosažení příbuzných parametrů jaké mají závodní speciály, stačí chiptuningem “naleštit” motor a jsou připraveny dojet na pozici vítězů.

Co přináší Přestavba E85 za pozitiva?

Ethanol E85 je palivo destilovaná z produktů přírody, pro příklad kukuřice nebo cukrové třtiny. E85 Bio Ethanol není nic vskutku převratného, ten kdo zná název Natural 98 se již s bioethanolem E85 dostal do styku, Takzvaný benzín, neboli Natural 95 či 98 totiž obsahuje více jak 4 procent BioEthanolu E85. Pojďme však postopit k přestavbám a jejich technice: Pro upravení ovladačů motoru na běh na jiné kapaliny je hlavně řešením zaměnit elektronickou řídící jednotku celého motoru. Teď jsou již nové řídící jednotky plně elektronické. Co je však nezbytné říci hned před čímkoli dalším. To že si předěláte auto přes E85 přestavby na Bioethanol, to neznamená že poté .. buď Ethanol nebo nic. Auto bude s to jezdit na Natural 98.