Řemeny

Ploché řemeny jsou vyráběny z materiálů, které nemají (téměř) žádnou průtažnost. Proto musí být vždy nasazovány na pohon, který má vlastní napínací systém (např. napínací kladku nebo posuv řemenic). Z zkušenosti lze upozornit na skutečnost, že existují některá ruční elektrická nářadí (např. hoblíky), která žádný způsob napínání řemenu nemají. Na takové nářadí nelze dodat zakázkově vyrobený plochý řemeny a tudíž vyžaduje řemen pružný, s určitou průtažností, aby se sám napínal na řemenicích. Materiálem je poté čistá guma, bez tažné kostry.

Pro výrobu řemenu je nutné znát následující parametry převodu: délka řemenu; šířka řemenu; průměr a otáčky hnací řemeny; průměr a otáčky hnané řemenice; výkon a otáčky motoru; údaje o napínací kladce, pokud je použita k napínání ,

K výrobě plochých řemenů lze použít několik druhů materiálů. Aby mohl být výrobcem plochého řemenu vybrán materiál vyhovující, je nezbytně nutné při poptávce nebo objednávce výroby uvést podmínky, za kterých bude konkrétní řemen pracovat.