Rozdíly pneumatik

Jste sváteční řidič a přemýšlíte, zda se vám vyplatí pořizovat si zimní i letní pneumatiky? Od 1. listopadu 2011 platí, že je povinnost mít zimní pneumatiky v době, kdy můžu předpokládat náledí, nebo špatné zimní povětrnostní podmínky. Pokud tedy jezdíte např. pouze 2x za zimu ve velkém městě po upravených silnicích, určitě budete rádi, pokud ušetříte za zimní pneumatiky a přezouváni 2x do roka.

Rozdíl u letních pneumatik a u zimních je vcelku znatelný. Letní pneu jsou vyrobeny z tvrdší gumové směsi, která na horkých silnicích lépe přilne k vozovce a dezén lépe odvádí vodu z pod pneumatik při mokru. V zimě se naopak díky své tvrdosti špatně přispůsobují vozovce, letní vzorek nedokáže odvádět větší množství sněhu a vody a vůz pak na silnici klouže. Zimní pneumatiky jsou tedy měkčí, aby se přizpůsobily velkým mrazům a odlišný vzorek na pneumatikách dokázal odvádět dostatek vody a sněhu mimo jízdní cestu.

Je zřejmé, že zimní pneumatiky mají nějaký smysl a člověk nikdy neví, kdy mu mohou zachránit život. Proto i přes větší náklady na provoz, je doporučeno i svátečním řidičům si zimní pneumatiky pořídit.