S regenerací panelových domů k lepšímu bydlení

Pokud se nebudete o svůj dům starat, mohou vám hrozit nejrůznější problémy. A jelikož se kvalita panelových domů neustále zhoršuje, jsou regenerace domů běžnou záležitostí. Dopřejte si i vy vyšší komfort bydlení. Součástí stavebních prací spojených s regenerací nejčastěji bývá zateplení fasád a střechy. To vše má poskytnout nájemníkům úspory i lepší životní prostředí.

Věřte, že vliv regenerace panelových domů určitě poznáte díky finančním úsporám, které jsou s ní spojeny. Starší domy se často potýkají s praskající fasádou, jejíž stav se při výkyvech teploty neustále zhoršuje. Pokud se tyto projevy stáří domu nepodchytí včas, je zde riziko koroze vnitřní kovové výztuže panelů. Dalším problémem je často špatně vyřešené zateplení balkónů, které vede k jejich chátrání a vzniku tepelných mostů.

Kromě funkčních změn samozřejmě dům získá nový, přívětivější vzhled. Regenerace také přispívá ke zlepšení zdravotních podmínek v objektu. Především jde o eliminaci plísní a spórů. Navíc je také dokázáno, že se u regenerovaných domů snižuje míra vandalismu.

K čemu je dobrá regenerace domu

Na otázku, proč se vlastně do regenerace pouštět existuje několik odpovědí. Nejčastější z nich bývá kvůli úspoře energie, která vzniká při zateplení domu. Toto je hlavní rozhodující argument pro většinu občanů. Faktem je, že úspora energie je vedlejším produktem snahy o opravu a zamezení další destrukce domu, která by mohla začít ohrožovat zdraví obyvatelů.

Není zateplení jako zateplení

Doporučujeme vám, pečlivě vybírat společnost, která bude mít revitalizaci vašeho domu na starosti. Špatně provedená regenerace může domu ještě více uškodit. Nezapomeňte na fakt, že zde nejde pouze o „novou“ fasádu. Důležité je i zateplení střechy. Střechou může unikat až 40 % tepla. Dalším rizikem je špatně odvedené zateplení balkónů a lodžií, které může vést ke vzniku tepelných mostů. Ty jsou nejčastějším zdrojem vlhkosti a následných plísní v bytě.

Při zateplování byste měli mít vždy k dispozici projektovou dokumentaci, podle které bude společnosti postupovat. Zkušený technik/projektant dokáže na základě údajů vypočítat, jak silná tepelná izolace je zapotřebí. V dnešní době se pak nejčastěji setkáváme s izolační vrstvou o šířce 120 mm a 140 mm. Silnější izolační vrstva je finančně nákladnější a hůř se ukotvuje do zdi.

Spoříme i na vytápění

Pokud byste chtěli v rámci regenerace domu ušetřit ještě více, je vhodné popřemýšlet o výměně topného systému. Běžné radiátory, které jsou k nalezení téměř v panelovém domě, jsou značně neefektivní. O moderní vytápění domácnosti se dnes stará elektrické podlahové topení. Hlavní rozdíl je ve způsobu, jakým se teplo šíří do prostředí místnosti. Díky tomu, že topné kabely jsou pod celou podlahou, dochází k rovnoměrnému ohřevu celé místnosti a to hned od podlahy. S využitím tohoto principu je ve výsledku zapotřebí mnohem méně energie na vytopení místnosti.