Servis oken, preventivní údržba

V dnešní době většina lidí považuje moderní plastová, dřevěná či hliníková okna a dveře za samozřejmou součást svého života, tak jako je to v případě automobilu, jízdního kola, vysavače nebo třeba pračky na prádlo. Jak je to ale s běžnou preventivní údržbou?

Preventivní údržba je činnost, která nám je blízká zejména pro věci, které nás stály dost peněz na to, abych si dokázali uvědomit, že by bylo dost smutné, kdyby nám přestaly předčasně a spolehlivě sloužit. Například u automobilu je zcela běžnou základní údržbou pravidelná výměna oleje, bez které by pravděpodobně motor postupně dal svému majiteli o sobě vědět menšími či většími poškozeními některých svých dílů, případně by došlo k jeho trvalému zničení. Víme tedy, že dejme tomu každých 15 až 25 tisíc kilometrů musíme motoru olej vyměnit. Jak jsme na tom zhlediska údržby s okny?

Vzhledem k tomu, že již poměrně dlouho dobu provozuji pro Prahu a okolí servis oken a dveří, mohu poměrně přesně využít poznatků získaných během každodenních kontaktů se zákazníky. Všeobecně lze konstatovat fakt (soudím podle skladby svých servisních prací, tj. 90% havarijní opravy a 10% preventivní seřízení), že do doby, než většina zákazníků zaregistruje, že okny táhne nebo dojde k poškození některého z dílů kování, neřeší se jakákoliv údržba. Proč?

Pravděpodobně ze zvyku a ze zkušeností se starými dřevěnými okny, ať již v panelovém či rodinném domě. Zřejmě si nikdo již nepamatuje (a tento fakt lze přisoudit pouze tomu, že na mnohem vyšší uživatelský komfort se hodně rychle zvyká), jak tato okna drhla při otevírání, jak jimi táhlo v zimě či jak “krásně” jim šla ovládat funkce ventilace, pokud byla vůbec součástí těchto oken. Původní kování většinou sestávalo z pevných pantů, kliky a jednoho či dvou pohyblivých bodů, kde z okna pro úspěšné splnění funkce zavřeno-otevřeno vyjížděla zástrč. Dnešní kování oken a dveří je o mnoho složitější a mechanismus převodu síly z kliky je o dost jemnější, než tomu bylo dříve. Co z toho plyne?

Zcela jednoznačně přichází na řadu fakt, že údržbě oken a dveří, vzhledem ke složitostem mechanismů kování, bude nutné věnovat  čím dál větší pozornost. Okna a jejich díly stárnou, čímž samozřejmě dochází k jejich postupnému opotřebení. Pokud uživatel alespoň jednou za dva roky provede nebo nechá provést preventivní seřízení oken, bude si nepochybně užívat vysokého komfortu nepoměrně déle, než uživatel, který okna nechává po léta fungovat bez jakéhokoliv zásahu.

Závěrem bych uvedl jednoduché srovnání nákladů na preventivní seřízení a havarijní servis oken. Pokud uživatel nechá seřídit okna profesionálnímu servisu, tak například v Praze ho taková služba pro byt stojí, včetně všech nákladů, přibližně 500 až 700Kč v případě běžných bytů. Pokud ovšem servisní technik vyjede na havarijní opravu a bude muset měnit či opravit jakýkoliv díl kování, cena začíná včetně všech nákladů na na oněch 500Kč, pokud jedná o jednoduchou opravu. Pokud ovšem dojde k poškození šložitějšího dílu kování, nezřídka dosáhnou náklady na opravu částky dvojnásobné.

Oldřich Hájek, www.servis-okna-dvere.cz