Stínící technika pro zimní zahrady

Máte-li zimní zahradu, uvidíte mnoho věcí v jiném světle. I když prší nebo sněží, je fascinující pozorovat hru světla pod širým nebem. Tento zážitek je navíc posilován bezprostředností přírody a pohledem na zeleň, širé nebe a sluneční paprsky.

A právě slunce je zimní zahradě nutno kontrolovat, aby zde bylo zajištěno příjemné klima podle našich potřeb. Již při koncepci a plánování zimní zahrady je tedy nutno myslet na její stínění.

Stínění zimní zahrady je v prvé řadě závislé na její poloze. Důležitou roli hraje i světová strana, na kterou je zimní zahrada obrácena a kterým směrem dopadá slunce během dne i v jednotlivých ročních obdobích. Je nutno vzít v úvahu mnoho různých faktorů a vzhledem ke komplexnosti celé problematiky je nejlepší obrátit se na zkušeného odborníka. Možností, jak regulovat stínění zimní zahrady, je několik.

Vnitřní stínění

Nejjednodušší a nejvíce vizuálně přitažlivé je pravděpodobně zastínění interiéru pomocí plisé. Jedná se o složené látky, které se upevňují na vnitřní stranu skla a jsou pak ovládány ručně nebo elektricky.

Výběr z tkanin a různé možnosti upevnění plisé zde dávají spoustu volného prostoru pro kreativní design zimní zahrady, která se může v závislosti na barvě stínění ponořit do slunečního svitu v různých barvách. Stínící technika v podobě plisé je možné použít téměř u všech tvarů a konstrukcí zimních zahrad, a to jak v horizontálním, tak i vertikálním směru. Další výhodou je široká škála různých vzorů a barev, ze kterých si každý může vybrat dle svého vkusu.

Další možností vnitřního stínění zimní zahrad jsou baldachýny, které se připevňují na dráty z nerezové oceli, a mohou být ovládány manuálně i elektricky. Také baldachýny jsou vyráběny ve velkém množství různých vzorů a dávají pak interiéru velmi útulný charakter. Navíc umožňují větrání a tím výměnu horkého a studeného vzduchu (komínový efekt).

Venkovní stínění

Velmi účinné je venkovní stínění, při kterém je střecha zimní zahrady pokryta látkou, která chrání před dopadajícími slunečními paprsky a kterou je podle potřeby možno určitým směrem pohybovat.

Mezi přednosti venkovní stínící techniky patří i jeho automatické ovládání, které zajišťuje optimální osvětlení podle potřeby a může být regulováno např. i pomocí vnitřní teploty. Nejčastěji se používá tam, kde je požadován samostatný automatický systém stínění. Nevýhodou vnější stínící techniky je, že je vystaveno vlivům počasí i znečištění od ptáků či hmyzu.

Stínění pomocí ochranného skla

Další variantou je použití speciálně potaženého skla, které propouští pouze určitou část slunečních paprsků. Zbylé sluneční paprsky jsou odráženy a nezvyšují teplotu uvnitř. Tento typ stínění nevyžaduje téměř žádnou údržbu a používá se zejména na střechách, nejčastěji je používána 50% ochrana proti slunečním paprskům, která je u zimních zahrad položených jižním směrem často doplňována i klimatizací.