Tři roky po tsunami v Japonsku

Los Angeles, Kalifornie
19. dubna 2014
Scientologičtí Dobrovolní duchovní se připojili k obyvatelům Japonska při uctění těch, kteří se ztratili v roce 2011 při tsunami Tōhoku.
Scientologičtí Dobrovolní duchovní z celého světa se v březnu připojili k obyvatelům Japonska, aby si připomněli tsunami v roce 2011 tsunami a téměř 19.000 mrtvých či stále ještě pohřešovaných po nejvíce zničující přírodní katastrofě v historii této země.
Jakmile katastrofa udeřila, japonští Dobrovolní duchovní se zmobilizovali a posílali týmy do sužovaných oblastí. A i přes potenciální hrozbu jaderné havárie poškozené elektrárny Fukušima přiletěli Scientologičtí Dobrovolní duchovní-specialisté na pomoc při katastrofách z Austrálie, Kanady, Mexika, Tchaj-wanu, Španělska, Velké Británie a Spojených států do Japonska, aby se připojili ke scientologickému týmu pomoci při katastrofách. Pomohli záchranářům a týmům civilní obrany vyrovnat se s nesmírným úkolem pátrání a záchrany a péče o pozůstalé.
Mezi těmi, kdo přiletěli pomoci, bylo 17 členů „Los Topos“, vysoce kvalifikovaného mexického pátracího a záchranného týmu, kteří jsou také trénovanými Dobrovolnými duchovními. Los Topos se specializují na hledání přeživších v téměř nemožných podmínkách a jejich práce v Japonsku byl předmětem televizního dokumentu National Geographic.
Dobrovolní duchovní pomáhali obětem a prvním záchranářům v postižené oblasti, poskytovali jídlo, vodu a zdravotnický materiál. Zřídili a spravovali nouzová ubytování, shromažďovali potřebné zboží a zřídili nouzové distribuční kanály pro zásoby.
„Byl jsem šokován tím, jak moc je to tu zdevastované,“ řekl jeden z prvních Dobrovolných duchovních, který přijel do Kesennuma, města v severovýchodní prefektuře Miyagi, která byla zdecimována tsunami. „Měl jsem s sebou mapu, ale to bylo prakticky k ničemu – například, kde byla na mapě čerpací stanice, tam nebylo vůbec nic. Místo bylo naprosto zničeno.“
Jel z Tokia s náklaďákem zásob a projížděl oblastí katastrofy, ode dveří ke dveřím, a nabízel pomoc.
I když lidé, které tehdy potkal, ocenili jídlo, vodu a oblečení, které přivezl, v některých případech byla jeho pomoc při řešení jejich šoku a utrpení ještě důležitější.
Popsal staršího muže, který bezcílně seděl vedle hromady trosek, která bývala jeho domovem. „Byl 50 metrů od oceánu a byl vyděšený, že tsunami může přijít znovu, ale nemohl se hýbat,“ řekl. To se změnilo, když dobrovolník dal muži scientologický asist – techniku vyvinutou zakladatelem Scientologie L. Ronem Hubbardem, která se zabývá emocionálními a duchovními faktory stresu a traumatu – zdálo se, že to přivedlo muže zpět k životu.
„Asisty jsou tak jednoduché a je snadné je provést, ale pomoc, kterou přinášejí, je mocná,“ řekl další japonský Dobrovolný duchovní, který pracoval v nouzových ubytovnách v Sendai, největším městě v oblasti neštěstí. „Dal jsem asist staršímu muži, který byl zcela dezorientovaný. Před asistem nedokázal vstát, ale potom byl schopný odejít po svých. Další muž se rozhodl začít svůj život znovu, kdežto před asistem to prostě chtěl vzdát navždycky.“
„Byl jsem překvapen japonskými lidmi – způsobem, jakým jednali jeden s druhým a starali se nejen o své vlastní blaho, ale o blaho ostatních,“ řekl jeden americký Dobrovolný duchovní. „Například, byli tady – elektrické vedení přetrhané, domy bez elektřiny nebo tepla, palivo na příděl – devět litrů benzínu na osobu – ale přes čekání v dlouhých frontách, kdy dokonce museli spát na čerpací stanici a čekat, až na ně přijde řada, jste slyšeli lidi žádat jen o tři litry benzínu s tím, že ostatní lidé jej budou potřebovat víc než oni.
„Loni jsem byl na letišti a čekal na nástup do letadla,“ řekl. „Manipuloval jsem s kufry a podával jsem svůj pas posádce u brány, aby jej zkontrolovali. Za mnou byli dva japonští pánové. Poznali košili Dobrovolného duchovního-pomocníka při katastrofách, kterou jsem měl na sobě, a museli se podívat na japonské nálepky v mém pasu. Ptali se, jestli jsem přišel do jejich země po tsunami, a když jsem řekl, že ano, poděkovali mi a uklonili se.“
„Vytvářeli jsme menší zázraky na denní bázi,“ říká vedoucí týmu japonských Dobrovolných duchovní.“ Rozveselovali jsme seniory, školili mladé lidi v technologii Dobrovolných duchovních a změnil zoufalství v naději v těch nejhůře postižených oblastech. Aktivity Scientologických Dobrovolných duchovních umožňují lidem znovu snít – a snění je to nejlepší, co člověk může udělat. Bylo to úžasné být součástí toho.“
Program Dobrovolných duchovních je výslovně určen pro použití scientology stejně jako nescientology. Každý z jakékoli kultury či vyznání se může vyškolit jako dobrovolný duchovní a používat tyto nástroje k pomoci ve svých rodinách a komunitách, a všichni jsou vítáni, aby tak učinili.
Dobrovolní duchovní, vybavení efektivní technologií pro řešení prakticky jakéhokoli problému, žijí podle motta: „Nezáleží na tom, jaký je problém, něco se s tím dá dělat.“
* * *
Program Dobrovolných duchovních přesahuje všechny etnické, kulturní a náboženské hranice a je tu pro každého, kdo potřebuje pomoc. Trénink dobrovolných duchovních je k dispozici zdarma prostřednictvím webových stránek Scientologických Dobrovolných duchovních pro každého, kdo chce pomáhat druhým.
Scientologická církev publikovala novou brožuru Scientologie: Jak pomáháme: Scientologičtí Dobrovolní duchovní– Něco se s tím dá dělat, aby vyhověla žádostem o více informací o programu. Více informací a brožuru najdete na webu Scientologie.
* * *
Při vytváření programu Dobrovolných duchovních L. Ron Hubbard napsal: „Pokud někdo nemá rád zločin, krutost, nespravedlnost a násilí v této společnosti, může s tím něco dělat. Může se stát Dobrovolným duchovním a pomoci ji zcivilizovat, přinést jí svědomí, laskavost, lásku a osvobození od utrpení tím, že jí dodá důvěru, slušnost, poctivost a toleranci.“