Vybíráme skříňky a nábytkové kování

Výběr skříněk včetně nábytkového kování může být často matoucí. Trh je naplněný různorodými produkty a bez přípravy často odcházíme z obchodu s prázdnou. Zde je vše co potřebujete před vstupem do showroomu vědět.

Skříňky s vnitřním rámem vs. bez rámu

Existují dva druhy nábytkových skříněk. Skříňky s vnitřním rámem mají typ konstrukce, který odhaluje hrany rámu kolem čela zásuvek a dvířek. Vhodnější je pro dolní skříňky a tradiční vzhled. Výhodou tohoto typu je především stabilita. Je-li rám z masivního dřeva, nabízí velmi stabilní oporu a na dna, boční stěny i zadní stěnu je možné použít tenčí materiál. Nevýhodou je horší přístupnost, protože se kvůli rámu zmenší otvory. Šířka rámu taktéž snižuje velikost zásuvek a dveřních otvorů. Pokud vezmeme v úvahu i kování pro posuvné skříňky, velikost se ještě zmenší. Při výběru skříněk myslete vždy komplexně a nezapomínejte na budoucí kování.

Skříňky bez rámu mají modernější vzhled a na první pohled ukazují kontinuální rozlohu čelních skříněk a zásuvek. Mezi výhody jistě patří dostupnost a styl. Tyto skříňky jsou podstatně rozšířenější. Kromě jejich čistého neporušeného designu, jsou praktické, jelikož je ke všemu snadný přístup. Na druhou stranu je záludnější je správně rozložit. Jelikož skříňky pasují přímo na sebe, je třeba aby dvířka měla při otevírání nějakou vůli.

Slaďte kování s materiálem skříňky

Celekový vzhled závisí především na dvou věcech a to na výběru kování a skříněk. Zpravidla se nejdříve vybere design skříněk a až poté kování. Zde je přehled nejčastějších materiálů pro skříňky.

Masivní dřevo – využívá se především na dvířka, zásuvky, čela a rámečky skříní.

Laminát – zvolte vysokotlaký laminát pro maximální trvanlivost. Laminát by měl být použit na obě strany skříňky, aby se předešlo možné deformaci.

Fólie a vinylové fólie – vypadají podobně jako laminát, ale jsou méně odolné a díky tomu i levnější.

Jaké jsou možnosti kování?

O kování byste měli přemýšlet ve dvou směrech. Za prvé je to ozdoba, designový doplněk, který kuchyni dodá šmrnc, šperk, který každá skříňka nosí. Za druhé je třeba nad tím přemýšlet i jako funkční a praktické věci. Nutno říci, že kování nejsou jen úchytky, ale také výsuvy, panty či závěsy. Dnes nás zajímají především úchytky.

Některé styly úchytek a kování jsou spojeny s určitým designovým stylem nebo historickým obdobím. Nemusíte se tímto zabývat nějak dopodrobna, ale měli byste tušit jak různé styly vypadají, když se spojí dohromady. Vybírejte kování ideálně tak, že k vybranému designu skříňky přiložíte kování. Výběr je dnes již velmi pestrý. Od klasických kovových úchytek přes keramické, skleněné až po plastové nebo dřevěné úchytky.

Zkuste úchytky a skříňky vhodně kombinovat, tak aby vznikl určitý kontrast. Například máte-li lesklé skříňky, vybírejte mezi matnými úchytkami a naopak.

Kompletní kuchyň na míru?

Jak kuchyňské skříňky, tak kování si můžete v klidu vybrat na http://www.dvirka-kovani-kuchyne.cz. Mějte konečně takovou kuchyň, jakou jste si vždycky přáli.