Žaluzie: ochrana před sluncem i zvědavými pohledy

Na žaluziích je mimořádné to, že umožňují pohled ven a současně zabraňují pohledům zvenčí. Nastavitelné lamely žaluzií vpustí do místnosti pouze tolik světla, kolik si budeme přát. Navíc se dá s barevnými žaluziemi dosáhnout zajímavých efektů a tím dát místnosti neopakovatelný ráz.

Čím se žaluzie vyznačují

Prudké a intenzivní polední slunce zůstane díky žaluziím venku a nazlátlý večerní sluneční svit vytvoří v místnosti útulnou a náladovou atmosféru. Díky nastavitelným lamelám žaluzií se dají světelné podmínky v místnosti podle potřeby a přání regulovat. Variabilní úhel sklonu lamely umožňuje podle množství dopadajícího slunce nastavit i vodorovnou polohu lamel. I velmi dobré je i to, že se i při téměř zcela zatažených žaluziích dá dívat z místnosti ve, aniž by tím byla omezena ochrana před slunce.

Žaluzie: výběr barvy a materiálu

Lamely žaluzií se obvykle vyrábějí z hliníku, plastu nebo dřeva. Horní část a ovládaní jsou většinou z plechu. Do koupelen je možno také umístit žaluzie vyrobené z nerezových materiálů. Pro menší okna se více hodí žaluzie vertikální, u větších oken jsou častější žaluzie horizontální.

Výběr materiálu a barvy žaluzie určuje vzhled okna a ten by měl ladit se zařízením pokoje i vhodně doplňovat vzhled bytu či domu zvenku. Dřevěné žaluzie se hodí k pokoji zařízenému ve venkovském stylu. Bílé nebo šedé žaluzie z hliníku jsou vhodné pro moderní, minimalisticky zařízené byty. Žaluzie ve výrazných, kontrastních barvách zase oživí jinak nevýrazné zařízení pokoje. Žaluzie jsou velmi oblíbené, protože se hodí pro každodenní použití a lze je použít pro pokoje zařízené v různých stylech. Navíc se hodí i pro velká okna, protože jsou stabilní.

Žaluzie spoří energii

Pomocí lamel můžeme také ušetřit energii za světlo, vhodné natočení hrany lamely umožňuje odraz dopadajícího světla do místnosti, což může být využito zejména ve večerních hodinách, když se stmívá a není tak nutno ihned rozsvěcovat světlo. Stejným způsobem lze ušetřit i energii za topení. Sluneční paprsky přinášejí nejen světlo, ale i teplo a vhodně natočené lamely žaluzií umožňují jeho dopad do místnosti zvýšit.

Žaluzie v minulosti

Žaluzie jsou opravdovou klasikou: už ve starověkém Orientu chránily soukromí před zvědavými pohledy zvenčí. Tyto žaluzie, stejně tak jako později první žaluzie vyrobené v Evropě, však nebyly nastavitelné. První žaluzie s nastavitelnými lamelami se objevily v 17. Století. V roce 1812 byl v Paříži patentován vynález žaluzií s nastavitelnými žaluziemi, podle kterého se vyrábějí i dnes používané žaluzie.