Zaslouží si vaše okna renovaci? Víme, jak na to!

Máte problém se starými okny? Hodláte si je opravit sami? Než se do toho pustíte, pečlivě zkontrolujte, zdali je okno vůbec dobré opravit. Pakliže je dřevo na určitých místech ztrouchnivělé, přiďte si okna raději nová. Dále je třeba prohlédnout těsnící tmel mezi sklem a rámem, projít skla, protože některá mohou být naprasknutá, a v neposlední řadě projděte i kování. Musí správně fungovat a nemělo by být rezavé.

Rozhodli jste se tedy pro velkou renovaci oken? Tak začněte u kování, které vymontujte. Využijte k natření kvalitní barvu na kov. Začněte základní vrstvou, dále přejděte na mezivrstvu a následuje konečná vrstva.

Začínáme s renovací

První, co je na práci, je odstranění původní barvy. Vezměte si na to speciální odstraňovače ve formě gelu a naneste jej na rám klasickým stětcem s přírodními štětinami. Gel se lehce nanáší a nestéká. Nemusíte hodiny čekat na výsledek, jak gal nanesete, původní barva začne bobtnat a naruší se její struktura. Pak si stačí vzít ocelouvou špachtli a barvu odrbat. Následně jej očistěte benzínem, který rám připravý na budoucí nátěr.

Dále na vás čeká ta nejméně příjemná práce, kterou je broušení nejdříve hrubým papírem, který odstraní zbytky barvy, a poté jemným papírem, který rám zahladí. Jakmile s broušením skončíte, určitě si všimnete prasklin i otvorů ve dřevě. K jejich vyplnění slouží tmely na dřevo. Naneste je však co nejméně, protože je to mrtvý materiál, který sám nepracuje a po delší době by mohl začít praskat.

Dalším krokem je impregnace a základní nátěr

Pakliže si myslíte, že dřevo je už připraveno na nátěry, začněte s impregnačním, nebo penetračním nátěrem. Poté nátěr obruste a naneste základovou barvu. Zvolte syntetický rychleschnoucí nátěr. Ten vyplní póry a nerovnosti povrchu a nepropustí pryskyřité látky do koncového nátěru. Dále následuje poslední jemné broušení. Tak bude povrch rámu jemný a hladký a připravený na finální nátěr.

Blížíme se k cíli

Už máte krásně hladký povrch? Tak to vám nebrání nic v tom, abyste nanesli speciální barvu na dřevěné povrchy, zejména na okna a dveře. Jedná se o barvu na bázi uretizovaného emailu, díky kterému můžou být okna zpátky na místě v brzké době. Obsahuje totiž antiblokační složky, které zajišťují rychloschnoucí vlastnosti. Je na vás, jestli nanesete jednu nebo dvě vrstvy.

Krátké shrnutí na závěr

Začněte aplikací odstraňovače původního nátěru, původní barva nabobtná a vy ji špachtlí odstraníte a očistíte benzínem či acetonem. Dále je na řadě broušení, nejdříve hrubým následně jemným brusným papírem. Otvory a praskliny na okně vyplňte malým množstvím tmelu na dřevo. Poté se okna natřou impregnačním, nebo penetračním nátěrem, lehce zbrousí a nanese se základní nátěr. Posledním krokem je aplikace jedné až dvou vrstev speciální barvy na dřevo.