Zavzpomínejte na mládí – vyzkoušejte novodobé praky

Když se řekne střelná zbraň, pravděpodobně hned každého napadne pistole. Ale jiným typem této zbraně, který byl využíván mnohem dříve než ta již zmíněná, je prak. Praky ke střelbě využívali lidé již v raném starověku, tehdy sloužily jak boji, tak k lovu zvěře. Jejich existence již v těchto brzkých dobách je doložena pouze nálezy munice – z hlíny, kamene či z olova, samotné praky ke střelbě se však bohužel nedochovaly.

Původní praky ke střelbě fungovaly na základě využití odstředivé síly. Jedná se právě o ten typ praků, který byl využíván například během husitských válek. Ty praky ke střelbě, jejichž podobu známe dnes, tedy ty vidlicového tvaru, zase využívají energie, která se akumuluje v gumových svazcích.

V současné době si můžete prak zakoupit v mnoha obchodech, například v těch specializovaných na sportovní vybavení nebo zbraně. Cena praků se pohybuje od desítek korun po stovky korun. Cena se odvíjí samozřejmě od toho, z jakého materiálu je daný prak vyroben, nebo jestli se jedná o prak amatérský, či profesionální. V těchto obchodech si můžete samozřejmě zakoupit i munici do praků, často poptávanou bývají ocelové kuličky. Pro domácího kutila by ale neměl být problém vyrobit si takový prak sám.

K válčení se v dnešní době praky samozřejmě již nevyužívají. Praky ke střelbě, jak již název napovídá, se používají kupříkladu k terčové střelbě, či ke střelbě do lahví nebo plechovek.