Zdravý chřest

Chřest je velice zdravá a léčivá bylinka. Už po staletí je využíván v přírodní léčbě a v kuchyni je zpracováván na mnoho způsobů. V současné době existuje mnoho druhů chřestu, které se liší nejen svou barvou.

Chřest je mezi lidmi známý a oblíbený už více než 5000 let. Byl oblíbený zejména v Orientu, v Číně a Egyptě. Druhy chřestu se dělí na bílý, zelený a fialový – tyto odrůdy se pěstují u nás v Evropě, zejména ve Francii, Itálii a Belgii. Chřest se ale pěstuje i v České republice a to hlavně v oblasti Mělníka. Pěstování chřestu je náročné, protože chřest můžeme sklízet až třetí rok od výsadby. Musíme být tedy velice trpělivý a o chřest se celé tři roky pečlivě starat. Chřestu se daří na teplých a slunných stanovištích. Musíme si dávat pozor na přílišnou zálivku, která chřestu škodí. Mnoho lidí si proto chřest raději koupí přímo od pěstitelů nebo v supermarketu.

Chřest obsahuje vysoké množství vitaminů a stopových prvků. Je to například betakaroten, který je důležitý pro zdravý zrak, krásnou pleť, kůži a pro správnou obnovu sliznic. Betakaroten je také účinný v prevenci proti některým typům rakoviny. V chřestu je také vitamin E, C a vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B9). Z minerálních látek je to draslík, fosfor, jód, zinek, železo a sodík.

Některé kultury považují chřest za přírodní afrodiziakum. Chřest má velice příznivé účinky na lidský organismus a zvyšuje naši fyzickou i psychickou kondici. V mnoha zemích je chřest nazýván elixírem mládí. Chřest má také podpůrný účinek na krvetvorbu, pomáhá udržovat zdravé srdce a cévy. Také zlepšuje zásobování mozku kyslíkem a udržuje ve zdraví i ostatní orgány v lidském těle. Díky vitaminům skupiny B je chřest blahodárný pro naši krásu – udržuje zdravé a krásné vlasy, nehty i pleť a kůži. Obsah kyseliny listové a niacinu zase udržuje v chodu hormonální procesu a omlazuje buňky. Pravidelná konzumace chřestu zlepšuje náš spánek, mentální kondici a snižuje stres. Chřest je dokonce skvělý i pro naše zažívání, protože působí proti ochablosti střev. Pročistí celé naše tělo, působí močopudně a odstraňuje problémy s ekzémy i akné. Dokonce snižuje krevní tlak, cukr v krvi i cholesterol.