Zimní dobrodružství v obytném autě

Pokud se chystáte na lyže a vyrážíte s vozem, který vám zapůjčila půjčovna obytných aut, je nutné seznámit se s odlišnostmi, které přináší cestování v zimě.

Zimní cestování v obytném autě má ve srovnání s cestami uskutečněnými v teplejších obdobích svá specifika. V létě stačí nasednout a vyrazit, v zimě je však nutné se na cestu dobře připravit. Obytná auta jsou vybavena topením, která velmi rychle vnitřní prostor vytopí. Vytápění obytných aut se nyní budeme věnovat podrobněji.

Obytná auta jsou vybavena plynovými, případně naftovými topeními. Směs propan-butanu zamrzá zhruba při -15°C až -20°C. Nafta parafinuje při -20°C (kvalitní zimní nafta dle zimní normy by měla tuhnout až při -30°C). U nafty je důležité tankovat u ověřených čerpacích stanic. Setkal jsem se s případy, kdy nekvalitní natankovaná nafta tuhla již při -12°C. Při teplotách lehce pod nulou můžete tedy topit bez problémů jak s plynovým, tak i s naftovým topením, při teplotách blížících se k -15°C je již nutné věnovat médiím zvýšenou pozornost. V případě plynového topení by měl mít automobil zateplený prostor pro plynové bomby. Je zde možnost nechat si plynové bomby naplnit pouze propanem, který má nižší bod tuhnutí (-32°C). U naftového topení je vhodné koupit aditiva, která sníží bod tuhnutí nafty.

Vnitřní prostor obytného auta příjemně vytopíte, jen teplota u země se oproti teplotě u stropu (v alkovně) může lišit i o 15°C až 20°C. Doporučuji tedy přibalit teplé ponožky J. Vaše půjčovna obytných aut by vás měla informovat o způsobu vytápění, zda nabízí vozy s plynovým nebo naftovým topením a na co si dát pozor.

Obytná auta jsou obvykle vybavena pojistkou, která v případě poklesu teploty pod 5°C automaticky vodu vypustí, aby nedošlo k jejímu zamrznutí. Pokud však máte zapnuté topnení, voda se za stejných okolností nevypustí. Důležité je vědět, kde jsou umístěny rozvody vody z nádrže k umyvadlu, toaletě a do koupelny. V trubičkách, které rozvádí vodu po obytném voze, voda zamrzá rychleji než v nádrži. Zeptejte se v půjčovně obytných aut, kde jsou ve voze rozvody umístěny. Pokud by voda v rozvodech zamrzla, je možné je tepelným zdrojem (případně hadrem s teplou vodou) vodu v rozvodech rozehřát.

Na závěr vám přinášíme několik užitečných rad:

  • Mějte s sebou v autě připravený záložní kanystr s vodou, bude se vám hodit nejen v případech, kdyby zamrzla voda.
  • Při teplotách pod nulou nikdy nezavírejte výpust odpadu. Hrozí zamrznutí odpadní nádrže.
  • Pod výpust nádrže je obvyklé v zimě umístit kbelík a po použití umyvadla nebo sprchy je dobré odpad “profouknout“, aby v odpadních rozvodech voda nezamrzla.
  • Když se ve voze nezdržujete, nespotřebujte veškerý plyn, kterým uvnitř vozu topíte. Mohla by se automaticky vypustit voda (při poklesu teploty pod 5°C) a zamrzly by rozvody vody.
  • Informujte se, zda půjčovna obytných aut nabízí další vybavení. My doporučujeme, aby půjčovna obytných aut nabízela zateplení na střešní okna, zateplení na dveře (k zakrytí vzduchových průduchů) a alu-zateplení na přední sklo. Před výjezdem si nezapomeňte vyzkoušet sněhové řetězy a zjistěte, kde máte lopatku na sníh.

Takto připraveni si zimní dovolenou v obytném voze určitě užijete a strávíte mnoho příjemných chvil ve vyhřátém autě přímo u sjezdovky.