Bytový design a psychologie barev 1. část

Barvy jsou člověkem vnímány více, než si můžeme na první pohled myslet. Zvláště důležitou roli pak hrají na místech, kde trávíte hodně času. Zjistěte něco více o působení barev v interiéru a podívejte se postupně na působení a použití různých barev. Dnes začínáme s červenou.

Uklidňující i povzbudivé

Barvy neustále působí na náladu člověka. Bytový design je proto nutné přizpůsobit charakteru člověka, tak aby se cítil v klidu a pohodě. Barva je mocný nástroj při navrhování interiérů, který může z prostoru jednoduše udělat uklidňující, veselé, pohodlné nebo vážné místo. Barvy dokážou opticky zvětšit malou místnost, ale i zmenšit velkou místnost či protáhnout úzkou místnost. Výsledky jsou často až ohromující. Barvy vám pomohou cítit se dobře a útulně a když je to třeba, tak naopak povzbuzeně a energicky. Nejenom barvy stěn, ale i doplňků a nábytku pomáhají utvářet výslednou náladu.

Výběr z nepřeberné škály barev a odstínů se může zdát jako opravdová dřina. Zvláště pak jde-li o něco tak komplexního jako je bytový design. Dejte si při výběru načas a prozkoumejte různé možnosti. V případě nejistoty se vždy můžete obrátit na odborníka.

Zjistěte o barvách více

Bytový design je na barvách v podstatě závislý. Všechno kolem nás má svoji barvu. Záleží jen na jejich kombinaci, na tom v jakém prostoru jsou použity a samozřejmě na vašich osobních preferencích. Zjistěte o jednotlivých barvách něco víc. Dnes se podíváme na vášnivou červenou.

Červená

Odvážná a smělá. Těmito přídavnými jmény by šla červená barva hravě charakterizovat. Stejně jako odvážný a smělý člověk přitahuje i červená barva pozornost. Bytový design využívá tuto vášnivou barvu jako stimulující nástroj, který zostřuje smysly.

Červená lez použít do různých interiérů, záleží na kontextu a odstínu. Podle vybraného odstínu může působit moderně, nadčasově, ale i tradičně nebo rustikálně. Trocha červené může zahřát jinak chladnou bílou nebo modrou místnost. Na zajímavosti přidá i malým místnostem jako je toaleta. Je mnoho způsobů jak využít teplý odstín červené barvy. Červená na stěnách dodává interiéru intimní nádech. Červený nábytek je dominantní, představte si červené jídelní židle, křeslo nebo sedačku. V kombinaci s jinými barvami nabízí červená snad ještě větší všestrannost.

V závislosti na odstínu má červená různé vlastnosti. Tmavá červená absorbuje světlo, zatímco světlejší červená ho odráží. Červená s nádechem hnědé nebo fialové působí tepleji, s nádechem oranžové zas povzbuzuje napětí a energii. Purpurově červená zas umocňuje intimitu a klid.

Červená v exteriéru

Jako zajímavý designový prvek se mohou zdát červené vstupní dveře. Také dlažba na verandě má výrazný účinek. V zahradě jsou pak červené doplňky, jako květinové truhlíky nebo jiné kontejnery, oblíbeným prvkem.