Díky rekuperaci budete mít vždy čerstvý vzduch
Zima už je tu. Poznáte to, až se ukážou první mrazíky. Zná to asi každý, cestou z práce už se nemůžeme dočkat, až budeme doma v teple. Důležité je však v tomto chladném období nezapomenout větrat.
Většina z nás hned, co přijde domů, zatopí. Je jedno jestli topíte v krbu, plynem nebo elektřinou, první na co myslíte, je vyhřát si kůži. Když už se konečně byt vyhřeje, tak teplo přece nebudete hned vypouštět ven okny. Myslete však na to, že když nebudete větrat, tak se vám bude zvětšovat vlhkost a tím zasadíte semínko plesnivění zdí.
Před spaním většina z nás vypne topení. Pomalu začínají chladnout zdi a kolem třetí a čtvrté hodiny ranní je tvorba kondenzátu na maximu. To je tím, že teplota uvnitř a venku je rozdílná až o dvacet stupňů. Následně se rosí okna, za to může i vydýchaný vzduch. Kondenzování vody je tudíž na nejchladnějších místech pokoje, na oknech a v rozích místností. Proto byste neměli zapomínat větrat, aby šla vlhkost ven. Je to ale dilema, protože nechcete vypouštět ven teplo. Vsaďte proto na rekuperaci. Jedná se o systém zpětného získávání tepla.
Vlhkost trápí nové i staré domy
Je asi každému jasné, že staré domy mají problémy s vlhkostí. Víte ale, že i nové domy trápí zvýšená vlhkost. Každý dům, ať už je montovaná nebo zděný, ma v prvních letech ještě vlhkou konstrukci, proto je větrání nezbytností. Při stavbě domu myslete dopředu a zabudujte do projektu rekuperační systém, který problém vyřeší.
V čem tkví rekuperace?
Přemýšlíte, jak rekuperace funguje? Ta odvádí špatný vzduch z mísností a přenáší energii z něj do čistého vzduchu, který vrací zpět. Tím zabezpečíte minimálním ztrátám tepla a k cirkulaci vzduchu po celý den. Tím pádem bráníte vzniku vlhkosti, bakterií, prachu a dalších nežádoucích částic. Existují dva druhy rekuperace. Jedná se o pasivní a aktivní rekuperaci. Pasivní rekuperace využívá speciální výměník se dvěma kanálky na výměnu vzduchu. V kanálkách se předává energie. Tepelné čerpadla jsou podstatou aktivní rekuperace. Vzduch jde do rekuperační jednotky, která ho vymění a vrací zpět s vyšší teplotou. Pro představu z 1kWh elektrické energie se získá zhruba 4,4kWh tepelné energie.
Proč je teda rekuperace tak výhodná? Zajístí vám čertvý vzduch a zdravé klima po celý rok, rekuperační systém je bezúdržbový a navíc už nemusíte myslet na větrání okny.