Jak správně používat zahradní nůžky

Odstřiháváním ovadlých květů a prořezávání zeleně je běžný způsob jak se očišťují květiny a jiná zahradní zeleň. Je to nezbytná zahradní práce pokud chcete svoji zahrádku udržet čistou a svěží. V případě, že tuto práci nechcete vykonávat holýma rukama, doporučujeme pořídit si kvalitní zahradní nůžky.

Proč zastřihávat zeleň?

Odstřihávání odkvetlých částí rostlin podporuje růst dalších květů, což je velmi důležité jak pro kvetoucí rostliny, tak pro růst semen. Účel květu je v podstatě přilákat opylující hmyz, který rostlině pomáhá semena roznášet do okolí. Jakmile je květina opylována, vybledne a začne vadnout. Když se toto stane, rostlina přestane kvést a začne vytvářet semena. V případě, že květinu uvadajících květů zbavíte, může se zase věnovat kvetení.

Díky odstřihávání odkvetlých částí se zlepšuje i celková vitalita rostliny. Zahradní nůžky vám pomohou rostlinu zastřihnout čistě, takže se nemusíte bát jejího poškození, ke kterému může dojít jinak ručním trháním. Celá řada rostlin navíc při pravidelném zastřihování roste lépe a rychleji.

Co používat k zastřihávání?

Základem jsou zahradnické rukavice a zahradnické nůžky. Ujistěte se ovšem, že zahradnické nůžky jsou dostatečně ostré a čisté. Nechcete přeci jen zkrášlit rostliny, ale také je udržet zdravé. Zahradnické rukavice by měly dobře sedět a být příjemné, ale dostatečně odolné, aby vás chránili před ostrými trny, pichlavými stonky nebo lepkavou mízou.

Kdy začít se zastřiháváním zahradními nůžkami?

Bez ohledu na roční období, byste měli vzít do ruky zahradní nůžky pokaždé, když uvidíte uvadlý květ. Čím déle necháte květ vadnout, tím více květina plýtvá svou energií a živinami, místo toho, aby tuto energii vynaložila na růst nových pupenů. Zkontrolujte svoji zahrádku, alespoň jednou za týden a zjistíte, že pravidelnou péčí získáte produktivnější a krásnější výsledky.

Kdy nezastřihávat?

V případě, že si chcete z květiny schovat několik semínek do příští sezony, tak ji určitě nezastřihávejte. Počkejte si na semínka, které pak opatrně vložte například do obálky (nebo jinam, kde nebudou semínka vystavena světlu) a schovejte na suchém místě na příští rok.