Jak udržet pořádek v kuchyni

Kdo chce mít v kuchyni pořádek a pohodlí, potřebuje nejen kuchyňský nábytek, ale také dostatek úložného prostoru a další vhodné vnitřní vybavení. Při rozhodování o vybavení kuchyně je také nutno vzít v úvahu životní styl rodiny a počet členů domácnosti. Každá domácnost je jiná a má jiné požadavky.

Vícečlenná rodina potřebuje mnohem více místa a také úložného prostoru než mladý bezdětný pár. Také vzdálenost k nejbližšímu obchodu s potravinami a možnost pravidelně nakupovat hraje významnou roli. Pokud je možné provádět nákupy pouze příležitostně, a tím pádem je nutné nakupovat najednou větší množství potravin, klade to samozřejmě nárok i na vybavení kuchyně dostatečnými úložnými prostory.

Pokud nemáte k dispozici samostatnou zděnou spíž, nabízí se jednoduché řešení v podobě vysoké potravinové skříně. Ty se vyrábějí ve dvou základních variantách. U první varianty je možné vytáhnout obsah celé skříně najednou, což je sice namáhavé, na druhou stranu je však ihned vidět celý obsah skříně.

U druhé varianty je možné po otevření dvířek vytahovat každou zásuvku zvlášť. To je sice méně namáhavé, bohužel ale také méně přehledné, a pokud zapomenete, co kde máte uložené, musíte to hledat.

Skříňky v kuchyni

V kuchyni mají v každém případě své místo i horní skříňky. Velmi oblíbené jsou nyní horní skříňky s výklopnými systémy bez úchytek. Při jejich výběru je důležité brát ohled na zvolený rozměr. Pokud potřebujete co nejvíce úložného prostoru, doporučuje se volit skříňky vyšší, které se nejprve uprostřed lomí a teprve pak vysouvají směrem nahoru. Vejde se do nich mnohem více věcí a mají také spodní hranu a madlo v dostatečné výšce, takže na ně lze snadno dosáhnout. Zapomenout by se nemělo ani na prostor u stropu. Na tato méně přístupná místa umístěte méně používané nádobí a další věci, které patří do kuchyně.

Kuchyně ve tvaru písmene L či U jsou oblíbené, bohužel jsou v rozích hůře přístupná místa, která využití úložných prostor znesnadňují. Při instalaci tohoto typu kuchyně je tedy vhodné zvolit systém, který umožňuje i využití těchto hůře přístupných míst a snadný přístup k věcem, které jsou umístěny i vzadu. Speciální rohové skříňky umožňují vyjetí celého koše či police ze skříňky do prostoru kuchyně.

Velmi užitečné jsou v kuchyni různé závěsné systémy, kam je možno zavěsit různé drobnosti a nástroje, které je potřeba mít po ruce. Také drátěný program si našel v kuchyni své místo a s jeho pomocí lze přehledně uskladnit velký objem potravin a využít každý i hůře přístupný prostor v kuchyni.