Jak vybírat diamantové šperky
Šperky osazené drahými kameny a převážně diamanty jsou dlouhá léta velmi oblíbeným darem, a to k mnoha různým příležitostem. Jak se při nákupu diamantového klenotu zorientovat, abyste z široké nabídky na trhu vybrali to nejlepší?
Existuje hned několik měřítek, kterých bychom se při výběru diamantových šperků měli držet. Rozhoduje například to, k jaké příležitosti je šperk určený a komu jej vůbec chceme darovat. Odlišné budou šperky, které chceme darovat dceři k osmnáctým narozeninám od těch, kterými obdarujeme manželku ke kulatému výročí sňatku. Svůj specifický styl mají například zásnubní prsteny, které by se měly nepatrně lišit od briliantových prstenů určených ke kulatým narozeninám. Důležitý je také osobitý styl obdarovávané, tedy zda má ráda jednoduché a decentní šperky, nebo více zdobené a netradiční klenoty.
Velmi důležitým měřítkem je pak částka, kterou do nákupu chceme nebo můžeme investovat. Od té se odvíjí nejenom provedení šperku, ale také kvalita a parametry osazených diamantů nebo jiných drahých kamenů. Z tohoto důvodu je vždy dobré nakupovat u prověřených a důvěryhodných prodejců, kde Vám jsou schopni opravdu poradit.
Jak rozpoznat kvalitu diamantu?
Krom již naznačené pověsti prodejce, je si dobré ověřit i další fakta, která jsou pro kvalitní nákup nezbytná. Sledovat se vyplatí nejen zda prodejce garantuje možnost vrácení šperku do určitého časového úseku či nabízí možnost reklamace, ale například také to, kde jsou šperky vyráběny nebo zdali jsou drahé kameny certifikovány. Bohužel v České republice je trh s drahými kameny a šperky stále velmi nepřehledný. Této situace a neznalosti zákazníků pak využívá celá řada obchodníků, která jim nabízí nekvalitní zboží za velmi předražené ceny.
Kvalitu diamantového šperku určuje především jakost a velikost drahého kamene, který je v něm usazen, ale také použitý materiál nebo umělecké zpracování.
Hodnota diamantů je dána zejména čtyřmi hlavními faktory, jež se dle začátečních písmen anglických výrazů označují jako 4C – váha (carat), barva (color), clarity (čistota) a brus (cut). Tyto parametry jsou pak zcela zásadní při určování ceny diamantů, která se u stejně velkých diamantů může lišit o statisícové částky. Svou roli v tomto případě hraje již zmíněná barva a čistota, ale také fakt, zdali je diamant certifikován mezinárodní gemologickou laboratoří.
Certifikáty si můžeme představit jako „rodné listy“, které na základě prohlídky drahokamu vydávají gemologické laboratoře. Podle vydaného certifikátu pak můžeme diamant jasně identifikovat. Nejznámějšími a zároveň nejcennějšími jsou certifikáty vystavené Americkým gemologickým institutem (GIA), světové uznání a prestiž mají ale i další certifikáty jako IGI, HRD nebo EGL.
Během nákupu si proto dejte velký pozor, jaký certifikát k drahému kameni prodejce nabízí. Velmi často se můžeme setkat s tzv. „lokálními certifikáty“, které jsou známé pouze v zemi, kde se gemologická laboratoř nachází, ovšem za hranicemi jsou naprosto bezcenné. V ještě horším případě pak narazíte na „firemní certifikát“, který vydala sama společnost, jež vám drahokam prodala. Nejen, že se nejedná o uznatelný certifikát, ale vzniká zde i velký prostor pro úmyslné nadhodnocení parametrů ve prospěch prodávajícího.
Nejen k volným, ale i k diamantům zasazeným do šperku byste měli žádat certifikát vystavený jednou z výše uvedených mezinárodních gemologických laboratoří. Jen s nimi můžete mít jistotu, že např. briliantové náušnice, které jste zakoupili mají opravdu takovou hodnotu, za kterou platíte.