Jak vyzrát na vlhkost ve zdivu

Průnik vlhkosti do zdiva je velmi časným problémem, kterému musí čelit majitelé domů, bytů či jakýchkoli jiných objektů. Vlhkost, která vzniká buď kondenzací par uvnitř prostor či venkovnímu povětrnostními vlivy, může totiž nadělat velké škody a majitele přivést do nelehké situace, která si vyžaduje radikální řešení.

Když větrání a topení nestačí

Mnohdy se radí v takovýchto případech nadprůměrně větrat a více zatopit, aby vlhkost zmizela. Bohužel se jedná pouze o dočasné řešení, které může posloužit krátkodobě, protože jestliže je zdivo zasaženo vlhkostí, problémy v podobě solných map a plísní se pravděpodobně opět dříve či později objeví. Je třeba se tedy zaměřit na příčiny a zajistit, aby se podobná situace již v budoucnu neopakovala.

Sanace zdiva

Ve většině případů je problém v tom, že není ve zdivu dostatečná hydroizolace, která by zabránila průniků kondenzovaných par a vlhkosti obecně. Zdivo tak poměrně lehce navlhne a rychle se naruší. Pomoci však může dodání další (případně jediné, pokud dříve úplně chyběla) hydroizolační vrstvy – sanace zdiva. Sanace zdiva je soubor činností, který v sobě zahrnuje nejrůznější metody a postupy, jak dodat zdivu hydroizolační vrstvu a zamezit průniku vlhkosti jednou pro vždy.

Sanace vlhkého zdiva je však náročnější disciplína, která vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti. Neodborným postupem lze totiž udělat více škod než užitku, takže při provádění sanačních prací by měl být vždy přítomen odborný dozor či profesionální firma, která má za sebou již mnoho úspěšně provedených realizací. Kvalitní a spolehlivá firma, která převezme sanační práce a zajistí vám útulné bydlení bez vlhkosti a plísní, se pozná zejména podle referencí a odvedených prací. Svou roli může hrát i délka její působnosti na trhu.