Kvalitní zateplení domu je základ

To, že zateplení domu je důležité v dnešní době již každý ví. Důvody pro zateplování určitě není potřeba zdlouhavě vysvětlovat. Už samotný fakt, že kvalitní zateplení a izolace vám může ušetřit téměř polovinu nákladů za provoz domu, mluví za vše.

Jenže každá legrace něco stojí a zateplení domu se neřadí právě mezi nejlevnější položky na seznamu. Pokud se však budete držet správnému postupu pro zateplování a nespolehnete se na první inzerát, který potkáte, zaručeně najdete to nejlepší a nejvýhodnější řešení pro váš dům.

Příprava je jednou z nejdůležitějších položek

Zateplování budov může přinést až poloviční úspory. Proto se každopádně do něj vyplatí investovat. Kromě toho zateplení a kvalitní izolace zlepšuje životní komfort, prodlužuje celkovou životnost domu a zvyšuje cenu nemovitosti. To vše vám ve výsledku minimalizuje náklady na samotné zateplení. Před tím, než se do prací pustíte, nechte si provést energetický audit. Ten vám pomůže odhalit:

  • Kolik na zateplení ušetříte
  • Kolik zaplatíte za celou realizaci
  • Jaká je návratnost investice
  • Jaké kroky je potřeba učinit

Pouštíme se do zateplování

Pokud již máte informace z energetického auditu po ruce, můžete se pustit do shánění specializované firmy. Vybírejte především takové firmy, které mají v zateplování budov dostatečné zkušenosti podložené referencemi. Zateplení domu lze rozdělit na dvě složky, zateplení fasády a střechy.

Dobré zateplení fasády zvládne téměř jakákoliv firma. Práce s nejčastěji používaným polystyrenem je vcelku jednoduchá a přitom nabízí stále dostačující výsledky.

Na zateplování střechy byste již měli vybírat firmu pečlivě. Zkušenosti v tomto ohledu hrají velkou roli. Správný dodavatel nejen, že by měl mít pozitivní reference, ale také by měl sledovat neustále se vyvíjející trendy, aby mohl nabídnout to nejlepší řešení na míru vašemu domu. Jako materiál na střešní izolaci určitě použijte stříkanou izolaci či minerální izolace jako je hojně používaná minerální vata.

Výběr oken hraje svou roli

Zateplení fasády jde nejčastěji ruku v ruce i s nutnou výměnou oken. Nemá smysl zateplovat dům, pokud vám okny uniká velké množství tepla. Celá práce a vynaložené náklady by mohly přijít vniveč. Jednou z nejlepších variant jsou bezpochyby plastová okna, která v sobě skrývají kvalitu za příznivou cenu. Nejlepší jsou pravděpodobně německá okna, která splňují nejnáročnější požadavky trhu. Důležité je ovšem dbát na výrobce a opravdový původ oken. Nechcete se přece nechat nachytat nekvalitními padělky.

A na závěr malý tip pro vás. Pokud se do zateplování teprve chystáte, neváhejte využít státních dotací z programu Nová zelená úsporám. Tento program je prodloužen až do roku 2020 a částky, které vám na zateplení domu přispěje stát, nejsou zrovna nízké. Proto si také dávejte pozor, zda jsou dodavatelé, se kterými hodláte spolupracovat v tomto programu zaregistrovaní. Ušetříte si tak nemalé částky.