Šetřete peníze rozumně díky zateplení

Máte již zateplený svůj dům? Pokud ne, měli byste se do zateplování vrhnout co nejrychleji. Při dnešních cenách energií se zateplený dům rozhodně vyplatí. Proto neváhejte a při první možnosti se pusťte do revitalizace. Uvidíte, že se vám kroky tímto směrem vyplatí.

Šikovnější z nás zvládnou s pomocí krátkého návodu zateplení i svépomocí. Ne každý má však čas, pevné nervy a zručné ruce. Naštěstí jsou tu i firmy, které se přímo na zateplení domů specializují a vy se nebudete muset o nic starat. Nesprávně provedené zateplení vám může ve výsledku přinést spíše více škod než užitku.

Pro všechny, kteří se do zateplování domu chtějí pouštět sami, máme dobrou správu – na zateplení nepotřebujete mít speciální stavební povolení, takže vzhůru do práce. Postup si rozvrhněte podle svých představ a nezapomeňte si zjistit, jaký typ zateplení je pro vaše potřeby vhodný.

Vybavte se na zateplování

Před samotným zateplováním před vámi stojí volba materiálu. Nejčastěji používaným materiálem s dobrými izolačními vlastnostmi je polystyren. Ten patří i mezi nejlevnější materiál a tak je ideální volbou. Pokud chcete kvalitní izolaci, doporučujeme vybrat šedý fasádní polystyren, který má lepší izolační vlastnosti. Na pomyslném žebříčku kvality izolace pak nejvýše stojí minerální vata. Ta se však kvůli vysoké ceně příliš nevyplatí. Je vhodná především pro zateplování podkroví a střech. Dále nezapomeňte ani na to, že silnější izolant je lepší. Pro klasický rodinný dům se udává doporučená šířka alespoň 120 mm.

Jestliže se chystáte do zateplování vícepodlažní budovy, budete zaručeně potřebovat také lešení. Pro relativně nízký dům je vhodné pojízdné hliníkové lešení s dosahem až 15 metrů, což je pro většinu domů dostačující. Kromě toho se dá takovéto pojízdné lešení bez problémů využít i práci v interiéru.

Jak postupovat při samotné práci

Při zateplování domu je nutné fasádní polystyren vždy zakládat na hliníkovou lištu, která je připevněna ke zdivu a zabraňuje degradaci polystyrenu.

Při samotném lepení polystyrenu je pak důležité desky převazovat, stejně jako se tomu dělá u cihel. Fasádní lepidlo se nanáší pouze po okrajích desky a pak na několika bodech uprostřed. Je zbytečné potřít lepidlem celou desku. Poté co máte desky nalepeny je vhodné je ukotvit speciálními hmoždinkami. Hmoždinky umísťujeme do rohů desek a jednu do jejího středu. Při ukotvování je třeba dbát na to, aby vrch hmoždinky byl v jedné rovině s deskou.

Při zateplování oken myslete na to, aby v rozích nebyl spoj, který může vést k pozdějšímu praskání fasády. Ideální je vyříznou z polystyrenu profil do tvaru L a s ním následně pracovat. Poté, co budete mít zateplení oken hotové, je vhodné využít speciální hliníkové rohy, které zabrání praskání rohů či nechtěnému odštípnutí.