Vánoce u nás

K Vánocům máme vždy očekávání, ať už jsou dobré nebo špatné. Vánoce jsou svátkem, kdy se alespoň jeden den v roce snažíme zpomalit a věnovat se výhradně našim blízkým.

Neodmyslitelnou součástí Vánoc jsou i vánoční pozdravy a novoročenky. Posíláme jejich přátelům a rodinným příslušníkům. Dnes není výjimkou posílat vánoční přání i klientům.

U nás na patří k Vánocům i stromky. Ty se objevují koncem 18. století. Není známo, proč se používal jehličnatý stromek. Tento se věšel buď ve středu, nebo v rohu místnosti, vrcholem k zemi. V lidových obřadech však zeleň znamenala zrod nového života. U nás, v lidovém prostředí, se vánoční stromky zdobily ovocem, svazky luštěnin, nebo koláčky.

Dnes stromky podléhají, jako všechno v dnešní době, módním trendům. Jednou se zdobí do zlaté, jednou stříbrné, jednou do červené a jednou do modré. Ve velkých firmách a obchodních domech se používá hlavně hodně světel. Vánoční koule jsou v různých barvách a velikostech. I materiály jsou různé. No v posledním období se vracejí původní materiály a to hlavně foukané sklo. Přiznejme si, i když se snadno rozbijí jsou stále těmi nejkrásnějšími ozdobami.

Uctime si tento svátek a připomeňme si ho milým přáním svým blízkým nebo klientům ve formě vánoční přání nebo novoročenky.