Komunikujeme s úřady aneb nevidomí v pasti

Každý z nás se již alespoň jednou v životě ocitl v situaci, kdy musel komunikovat s úřady. Neobejde se to bez nějaké korespondence, dokumentů, podpisů a podobně.

Nám „normálním“ se situace zjednodušuje tím, že si každý dokument, každý list můžeme přečíst a podle potřeby následně podepsat. Zrakově postižení jsou na tom bohužel mnohem hůř. A proto se snaží zaměstnanci a pedagogové ze Základní školy pro zrakově postižené v Praze o co nejlepší začlenění zrakově postižených do společnosti a to i tím, že žáky učí dokonale ovládat klávesnici k počítači. Pro zrakově postižené je tato znalost téměř nepostradatelná.

Základní škola pro zrakově postižené společně se svými partnery spolupořádají již jedenáctý ročník soutěže nevidomých a slabozrakých v rychlosti a přesnosti psaní na počítači. A soutěže se zúčastňuje několik let mnoho žáků základních a středních škol a to nejen pro zrakově postižené.

Soutěž samotná může být pro žáky významnou motivací k jejich nácviku a zlepšování a toto cestou k lepšímu začlenění nevidomých do běžného života a to včetně komunikace s úřady.