Otrava u psa nebo kočky. Víte co máte dělat?
I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a noci u veterináře a následně hodiny v chovatelských potřebách, abyste se nechali poradit, co vašemu mazlíčkovi prospěje a co ne, může se stát, že jednou dojde k nepříjemné situaci čili k otravě.
Čím dřív se vám povede zjistit, že je něco špatně, tím samozřejmě líp.
Zvíře je v tom porovnatelné s člověkem: reakce na tu či jinou látku, která se do organismu dostala, se mohou velmi lišit. Hodně záleží taky na druhu zvířete a jeho celkovém zdravotním stavu a odolnosti vůči nemocím.
Otravy psů nejčastěji můžou způsobit rodenticidy (jedy na hlodavce, ty uškodí i kočkám), metaldehyd (jed na slimáky) a fridex. Ohrozit kočíčí zdraví můžou přípravky proti parazitům, a to v případě, že majitel omylem dá zvířeti přípravek, původně určený pro psy. Další nebezpečí představují zkažené potraviny a voda, v létě – voda v rybnících a tůních, kde se psi rádi koupou. V bytě je rizikovou zónou především kuchyně s ledničkou (možná netušíte, jak zlé může být pejskovi třeba po avokádu nebo čokoládě?) a všechna místa, kde se uschovávají potraviny, čistící prostředky a jiné chemikálie.
Znáte co je to sorbent?
Jedním z prostředků, které dokážou na živočicha rychle zapůsobit, jsou sorbenty – speciální sloučeniny, které zachycují a odstraňují z organismu nebezpečné látky. Pokud se jedná o člověka, tak mezi ty prostředky patří například živočišné uhlí. To se mimochodem může používat i u zvířat. Dalším podobným prostředkem je adsorbční gel EnteroZOO.
EnteroZOO je adsorbent tvořený organickým minerálem a čistou vodou. Jeho „chytrá“ činnost spočívá v tom, že jeho křemičité částečky dokážou „rozeznat“ v těle ty škodlivé, navázat je na sebe a odvést z těla co nejrychleji ven. Samotný přípravek se do těla nevstřebává, nelze jej taky předávkovat. Nejlepší však na tom je, že daný přípravek lze použít ve více případech, jako například při akutním nebo chronickém průjmu, při alergických a kožních onemocněních nebo dokonce v případě selhání jater či ledvin. Blahodárný účinek EnteroZOO je vidět i u zvířat s poruchami trávení nebo narušenou střevní mikroflórou, třeba v důsledku užívání antibiotik.