Přepisujete auto na nového majitele?

Při troše štěstí je to otázka pár hodin. Svůj díl práce musí udělat jak prodávající, tak kupující. Přepis auta se vždy provádí na příslušném úřadu v místě trvalého bydliště. U ojetých automobilů se musí provést, ještě před přihlášením vozu, evidenční prohlídka, která prověří původ a stav, ve kterém se dané auto nachází. Pokud kupujete starší automobil, zjistěte si, zda je zaplacena eko dan, prodávající by vás měl informovat.

Jaké jsou povinnosti prodávajícího?

Nejprve musí zajít na dopravní inspektorát na úřadu města, pod který on společně s vozem spadá. Tam automobil odhlásí. Vše se zaznamená do velkého technického průkazu, který potom předá kupujícímu. Tímto to pro něj končí, ještě by měl vypovědět pojištění vozu, aby zbytečně neplatil dál za auto, které už je odhlášené a nepoužívá se.

Jaké jsou povinnosti kupujícího?

Ten toho má na starosti více. Prvotně musí auto pojistit, aby mohl dostat zelenou kartu, bez ní by nemohl dál postupovat. Jakmile jej pojistí, nic nebrání si jít nechat udělat „evidenčku“. Pokud je vše v pořádku, může jít na úřad přihlásit vozidlo se všemi potřebnými dokumenty. To znamená zelenou kartu, technický průkaz, protokol o evidenční prohlídce, doklad o STK a jako poslední vyplněný tiskopis k registraci vozidla. Tam vše předloží a zaplatí 800 Kč za přihlášení, pokud se bude jednat o starší vůz, kde není zaplacená eko daň, ta se pohybuje od 3000- 10000 Kč, záleží na stáří vozidla, bude jí muset uhradit kupující. Pokud je vše jak má být dle zákona, dopravní inspektorát zavede nové údaje do technického průkazu. Pokud na vozidle nezůstaly značky, tzv. SPZ, přidělí vám nové a můžete směle jezdit

Jestli-že se osobně nemůžete dostavit na dopravní inspektorát z důvodu nemoci či jiných, nezoufejte, existuje ještě jedna varianta. Přepis auta na nového majitele nemusí provádět jen on. Můžete dát plnou moc komukoliv jinému, ten ji při přihlášení předloží. Je ale kolem toho hodně obstrukcí, plná moc musí obsahovat spoustu nutných údajů, takže se poraďte nebo si plnou moc stáhněte z internetu, jsou tam vzory, jak by taková správná plná moc měla vypadat.