Lehká jídla v zimě- jen s olivovým olejem

V rámci letošní teplé zimy jsem upustila od vaření omáček a jiných těžkých jídel, která standardně děláváme v rámci víkendových „lyžovaček“ a zimní olympiády. Naše rodinné zimy se totiž vyznačují zvláštním typem obžerství, které vyvažujeme sportem. Letos je to ale jinak.

Sníh na horách žádný není, takže pořádné lyžování nepřipadá v úvahu, leda bychom si udělali výlet do Tater nebo Alp, a na kolečkové brusle je venku stále moc mokro. Zaměřila jsem tedy naši kuchyň na saláty a těstoviny. Podobné jako ty, které jíme v létě.

Když dělám takováto lehká jídla, snažím se používat co nejkvalitnější suroviny. Co se týče salátů, vždy používám alespoň pár kapek řeckého extra panenského olivového oleje. Naučila mě to maminka. Moje oblíbená a vyzkoušená značka je Terra Creta. Objednávám si ho přes internet a díky tomu mám jistotu, že mi nikdy doma nebude chybět. Tento typ oleje používám pouze do studených jídel. Případně jej kapnu do již hotových jídel. Ale nesmažím na něm. Není to nejlevnější záležitost, a když olej smažíte, kvalitativní znaky se stírají, a nakonec každý usmažený olej chutná stejně. Což by u panenského oleje byla škoda. Lisuje se za studena a při jeho zpracování se nepoužívá žádná chemie. Obsahuje vyvážený obsah mastných kyselin a vitamíny A, D, E a K. To jsou právě ty, které pomáhají zlepšovat kvalitu pleti, vlasů a nehtů. Takže svoje saláty jím s pocitem nejen toho, že dávám tělu něco zdravého a kvalitního, ale i s tím, že potom budu krásná.

Když smažím masíčko do těstovin nebo dělám své oblíbené kung pao, používám Artemis Greek Oil. Je určený právě i ke smažení a opět vím, že je to značka kvality. Vše si objednávám od společnosti PeMap s.r.o. na jejich webových stránkách www.pemap.cz . Dováží výrobky ze zahraničí a vybírají pravou kvalitu. Můžu říct, že se mi ještě nestalo, abych nebyla spokojená.

Nedávno jsem dokonce na naléhání svého manžela vyzkoušela i jejich řecké chobotničky v bílém víně. Dělala jsem je se zeleninou na pánvi na olivovém oleji a podávala s opečenými brambory. Trochu jsem se toho bála, protože nejsem příznivce „mořských příšer“, ale byly opravdu vynikající. Příští víkend má přijet tchýně s tchánem a já již vím, čím je pohostím. Chobotničky mám objednané. Těším se, až je ochutnají. Očekávám žádost o recept. A jako dárek pro ně mám nachystaný extra panenský olivový olej Terra Creta. Protože vím, že každý, kdo chce žít zdravě, tento výrobek ocení. Zkrátka PeMaP s.r.o. je moje jasná volba.